Ana Sayfa / Haberler / Yeni tanı alanlar için otizm

Yeni tanı alanlar için otizm

İkinci çocuğunda her şey harika giderken aniden otizmle tanışmak durumunda kalan bir annenin gözünden otizm.

3 yaşındaki kızına otizm tanısı konan annenin en büyük dileği, küçük kızıyla birlikte yaşamaya başladığı bu farklı deneyimi buradan paylaşarak birçok kişiye ulaşabilmek. Şimdiye kadar bu başlık altında yazdığı 14 blog yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Bedensel hiçbir farklılığı olmayan bu çocukların otizmli olduğunu anlamak neredeyse imkansı. Bu yüzden anne ve babalar özellikle bebeklerinin ilk 3 yılı boyunca yolunda gitmediğini düşündükleri bazı durumlardan şüpheleniyorlarsa mutlaka ve mutlaka çocuk doktorlarının yönlendireceği psikologa gitmeliler.

Bu annenin hikayesi de böyle başlıyor. Kız çocuğu demeye bin şahit isteyecek yaramazlık, babasını ve annesini her fırsatta mest eden sıra dışı zekası, küçük yaşta olmasına rağmen kendi başına saatlerce oyun oynayarak oyalanabilmesi ve daha nice pozitif durum. Ama tek kelime konuşma yok. Etraftaki insanlarla iletişim kurmak gibi bir huyu da yok. Göz temasından sürekli kaçıyor. Adı seslenildiğinde çoğu zaman dönüp bakmıyor. Bu ve benzeri özellikleri pek çok şeye bağlayabilirsiniz, hani konduramazsınız ya, türlü bahaneler bulabilir insan kendini kandırmak için. Çünkü küçük kız çok mutlu, sürekli yaşının üzerinde lego, resim ve buna benzer harikulade çalışmaları var. Bir de arada damarının tuttuğu inat krizleri! Aslında pek çok anne babanın sorun olduğunu anlaması imkansız durumlar.

Aynen söylendiği gibi ama… “Yaşamayan bilemez”

kaynak: hthayat

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …