Ana Sayfa / Haberler / Tohum Otizm Vakfı, Otizm Dostu Şehir: Gaziantep Projesi

Tohum Otizm Vakfı, Otizm Dostu Şehir: Gaziantep Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Tohum Otizm Vakfı ortaklığıyla başlatılan “Otizm Dostu Şehir: Gaziantep Projesi” kapsamında merkez ve ilçelerdeki öğretmenlere, “Otizmli Çocuklarda Görülen Davranış Problemleri ve Başa Çıkma Yolları” eğitimi veriliyor.

Bu çerçevedeki eğitimler İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullar ile özel eğitim okullarında görevli öğretmenlerin katılımıyla başladı.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki eğitim seminerinde, engelliliğin evrensel bir olgu olduğunu söyledi.

Engeli sorununun bütün toplumların sorunu olduğuna dikkati çeken Çelebi, “Bir Çin düşünürü şöyle sözlerini ifade etmiştir: Uzaklık mesafesi ne Çin’dedir ne Hindistan’da uzaklık mesafesi beyinler arası mesafedir. Ne zaman ki beyinler arası mesafeyi çözerseniz ülkenizdeki bütün kesimlere ait olan sorunları çözmüş olursunuz” dedi.
Ulusal Otizm Eylem Planı: Otizm Dostu Şehir: Gaziantep projesinin kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından başlatıldığını hatırlatan Çelebi, Şahin’in engelliler ayrı bir önem vererek, onlarla ilgili çalışmaları yakından takip ettiğinin altını çizdi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız da Gaziantep’in otizm dostu şehir seçilmesinden sonra otizmle ilgili yaptıkları etkinlikleri anlattı.

Konuşmaların ardından Özel Tohum Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Özgül Gürel ile vakfın Özel Eğitim Okulu Müdürü Prof. Dr. Binyamin Birkan sunum eşliğinde otizm, belirtileri, otizmli çocukların fark edilmesi, otizimli çocuklarda sıklıkla görülen davranış problemleri ve çözüm önerileri hakkında bilgi verdi.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA GAZİANTEP’TE UYGULANIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde başlattığı Ulusal Otizm Eyleme Planı: Otizm Dostu Şehir: Gaziantep projesi, Türkiye’de ilk defa pilot il seçilen Gaziantep’te uygulamaya konuldu.

Proje, otizm konusunda farkındalık yaratmak, yerel aktörlerin kapasitesini geliştirmek, yerel düzeyde uygulanmasına katkı sağlayarak, aileler, eğitmenler, sağlık personelleri ile halka yönelik çeşitli farkındalık oluşturmayı hedefliyor.
Gruplar halinde gerçekleştirilen eğitim seminerlerin belli aralıklarla verileceği belirtildi.

Öte yandan aile hekimleri ve çocuk doktorlarına yönelik de otizm konferansı verilecek.

Kaynak: Haberpostasi.biz

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …