Ana Sayfa / Haberler / Tohum Otizm Vakfı ‘Bir Babanın Gözünden Otizm’i anlatacak.

Tohum Otizm Vakfı ‘Bir Babanın Gözünden Otizm’i anlatacak.

Tohum Otizm Vakfı’nın Garanti Bankası sponsorluğunda faaliyet gösteren Sürekli Eğitim Birimi, 10 Mart’ta Edirne’deki aileler ve öğretmenlerle buluşuyor. Edirne Otizm Derneği ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenecek seminerde Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, ikiz çocuklarından biri olan 20 yaşındaki Cem’in otizmle mücadelesine dair deneyimlerini paylaşacak. Aylin Sezgin’in eşi Ömer Faruk Sezgin ise ‘Bir Babanın Gözünden Otizm’i anlatacak. Katılımın ücretsiz olduğu seminerde, ‘Otizmli Çocukların Özel Eğitimi’ ve ‘Otizmli Çocuklara Bağımsızlık Kazandırma: Etkinlik Çizelgeleri’ konuları da çalışılacak.

Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi, otizmli çocuk ailelerine ve öğretmenlerine yönelik ücretsiz olarak düzenlediği eğitimleri ile bu kez Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde aileler, eğitimciler ve üniversite öğrencileriyle buluşuyor. Seminerler aracılığıyla, otizmli çocuğa sahip olan aileler, okulunda otizmli öğrencisi bulunan eğitmenler ve üniversite öğrencilerine otizm konusunda farkındalık yaratılarak, uygulamalı eğitimlerle yeni beceriler kazandırılması hedefleniyor.

Otizmli Çocuk Annesi Sezgin’in deneyimleri örnek niteliğinde

Seminerde otizmli oğulları Cem’le ilgili deneyimlerini paylaşacak olan Aylin Sezgin ve eşi Ömer Faruk Sezgin, aileler ve öğretmenlere ışık tutacak bilgiler aktaracak. 1997 yılında Sezgin’in ikiz çocuklarından biri olarak dünyaya gelen ve 15 aylıkken otizm tanısı alan Cem, bugün 20 yaşında. Sezgin’in oğlu Cem için tanı ve eğitim sürecinde yaşadığı sıkıntılar, Tohum Otizm Vakfı’nın kurulmasına ve bugün Vakıf aracılığıyla yüzlerce otizmli çocuğa ve ailesine ışık tutulmasına kadar uzanıyor. Aylin Sezgin seminerde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde kabul edilen ‘Otizm Eylem Planı’ hakkında da önemli bilgiler verecek. Sezgin, Tohum Otizm Vakfı’nın da üyesi olduğu Otizm Platformu desteği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonuyla 2013 yılında kamuoyu ile paylaşılan “Otizm Eylem Planı”nın hayata geçirilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarının da altını çizecek.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:
Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

Kaynak: https://www.turkiyerehber.com/bir-babanin-gozunden-otizm/

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …