Ana Sayfa / Haberler / TİKA Çayır’daki Anaokulunda Otizm Sınıfını Hizmete Verdi

TİKA Çayır’daki Anaokulunda Otizm Sınıfını Hizmete Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kuzey Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi.

TİKA eğitim alanında hayata geçirdiği bir projesi kapsamında, ‘Snejana’ Kreşleri ‘Snegulko’ Binasında tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen otizm eğitim sınıfının açılış töreni gerçekleştirildi. Törende minik öğrenciler tarafından hazırlanan program konuklara sunuldu.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Gönül Bayraktar ve Çayır Belediye Başkanı Visar Ganiu katıldı.

‘En anlamlı projelerden bir tanesi’

Proje ile iligli açıklama yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, “TİKA olarak biz Kuzey Makedonya’da birçok projeyi hayata geçirdik. En anlamlarından bir tanesi bugünkü projemizdi. Bu proje, Çayır’da kreşimizdeki özel eğitime muhtaç çocuklarımızın eğitim materyalleriyle beraber daha iyi eğitilmeleri, sosyal hayata katkıda bulunmaları ve kendilerini geliştirmeleri adına özel otizm sınıflarının oluşturulmasıydı” dedi.

Açıklamasının devamında Ayden, “Önümüzdeki günlerde otizm alanında çocuklarımızın daha iyi yetişmeleri, ailelerine yük olmadan kendilerini geliştirmeleri, sosyal çevreye uyum sağlayabilmeleri adına çok daha farklı projeler, çalışmalar ve eğitim programlarıyla TİKA olarak Kuzey Makedonya devletine ve halkına her zaman destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Bu faaliyetlerin temelinde insan yatıyor’

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, yaptığı açıklamada “TİKA olarak Kuzey Makedonya’da 1000’in üzerinde eser yapılmıştır. Bunların bir kısmı sağlık alanında, bir kısmı eğitim, bir kısmı da renovasyon noktasında. Bu faaliyetlerin her birinin temelinde insan yatıyor, insana hizmet etme yolunda hızlıca ilerliyor. Kuzey Makedonya’da evet 1000’in üzerinde eser yapılmış fakat dünya genelinde bakıldığında çok ciddi faaliyetlerin yapıldığını gösteriyor. Bu da güçlü Türkiye’nin burada her an hazır olduğunu en güzel ifadesidir” ifadelerini kullandı.

‘Tam zamanında yapılmış bir proje’

Törene katılan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Gönül Bayraktar, “Tam zamanında yapılmış bir proje. Projenin multietnik bir anaokulunda gerçekleştirilmesi bizim için ayrıca çok büyük bir anlam ifade ediyor. Kısa bir süre önce hem sosyal koruma ve hem çocuk koruma kanunu meclisten geçti. Bakanlık olarak amacımız engelli çocuklarımızın sisteme entegre etmek. Özel sınıflar bu çocuklarımıza büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

,

Çayır Belediye başkanı Visar Ganiu ise, “TİKA’nın bizim ihtiyaçlarımız doğrultusunda her zaman yardım eden bir kurum. Bugün de bizim ihtiyacımız olan bu projeden dolayı kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından ‘Snejana’ anaokulundaki çocuklara TİKA tarafından oyuncaklar hediye edildi.

Bunuda Okumalısın

“Otizm içimdeki hazine” semineri

Gaziantep’teki otizm semineri büyük ilgi gördü seminerin ana teması da “Otizm içimdeki hazine” oldu. Gaziantep …