Ana Sayfa / Haberler / TBMM Otizm Dosyası İçin Anadolu’yu Gezecek

TBMM Otizm Dosyası İçin Anadolu’yu Gezecek

TBMM Araştırma Komisyonu otizmli, down sendromlu ve gelişim bozukluğu olan bireyler için çalışma başlatıyor. Bu amaçla Anadolu’yu gezecek olan komisyon, hazırlayacağı dosyayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak.

TBMM, Türkiye’de yaşayan bir milyonu aşkın otizmli dahil down sendromlu ve gelişim bozukluğu olan bireyler için farkındalık çalışması başlatacak. Söz konusu bireylerin sorunlarının çözümü için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine ziyaretler gerçekleştirecek. Farkındalığı arttırmak için Batman, Kırşehir, Konya, Manisa ve Bursa’ya gitmeyi planladıklarını söyleyen Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, “Çok güzel bir şey ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bence çok kutsal bir görev. Bunun bilincindeyiz” dedi.

‘Aileleri dinleyeceğiz’

Otizm ve down sendromu tanısı konan çocuklara sahip milletvekillerinden oluşan Araştırma Komisyonu’na, ilgili devlet kurumları sunumlarını tamamladı. Komisyonun çok verimli toplantılar yaptığını söyleyen Çelik, bakanlıklar ile ilgili STK’ları dinlediklerini belirterek, şunları kaydetti: “Bundan sonraki toplantılarımızda aileleri dinleyeceğiz. Bu, Türkiye’nin gerçekten ortak bir sorunu. Bu ortak sorunda Türkiye, artık dünyada bu konuda nasıl uygulamalar varsa o uygulamaları yapacak düzeyde bir ülke; bu konuda biz ülkemize güveniyoruz, ülkemizin yetişmiş sağlık ve eğitim kadrosuna da inanıyoruz.

Örneğin özel sektörden nasıl faydalanabiliriz, bu çocuklarımız hangi işlerde çalışabilir, bu konuda istihdamı nasıl geliştirebiliriz; ayrıca, bu çocuklarımızın eğitiminde özel sektörün katkısı nasıl olur? Tüm bunları da hep beraber değerlendireceğiz ve uygulanabilir önerileri içeren bir rapor ortaya çıkaracağız.”

Komisyon toplantısında Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın, “Sayın Erdoğan’ın en mütevâtir özelliği nedir deseniz, merhamet derim. Yani gerçekten doğru anlatılırsa doğru şeyler yapılabilir. Cumhurbaşkanımıza bu konu doğru anlatılırsa önemli adımlar, mesafeler kaydedilir diye düşünüyorum” açıklaması, söz konusu bireylerin sorunları ve çözüm önerilerine yönelik konu başlıklarının Erdoğan’a taşınmasını gündeme getirdi.

‘Pilot seçilsin’

Çelik, bu öneriye karşılık, “Tabii, konunun birebir Cumhurbaşkanımıza ulaştırılması konusunda da hocamızla irtibatlı olacağız” dedi. Ünüvar, bu hastalığa sahip çocukların eğitimlerine yönelik model belirlenmesini, Ankara’nın pilot seçilmesini önerdi.

Kızının Ocak 2013’te doğum yapmasıyla down sendromuyla tanıştığını söyleyen aktaran Ünüvar, “Şimdi 6 yaşında. Torunumuzu saklamadık” dedi. Onu evlat edinmek için kızlarına teklifte bulunduklarını aktaran Ünüvar, kızının kabul etmediğini anlattı.

‘59 doğumda 1’e yükseldi

Otizmin ülkemizde görülme sıklığı, 20 yıl önce 250 doğumda bir iken, son yıllarda 59 doğumda bire yükseldi. Türkiye’de otizmli birey sayısının 1 milyon olduğu tahmin ediliyor. Dünyada en yüksek otizm oranına ise Güney Kore’de rastlanıyor. Güney Kore aynı zamanda teknoloji bağımlılığının en çok yaşandığı ülkelerden biri.

Bunuda Okumalısın

Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez Sinemaseverlerle

Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez sinemaseverlerle buluşuyor. İstanbul, Ankara ve Eskişehir olmak üzere üç farklı …