Ana Sayfa / Haberler / Süramin ile tedavi otizm belirtilerini ortadan kaldırıyormuş

Süramin ile tedavi otizm belirtilerini ortadan kaldırıyormuş

ABD’de yapılan bir deney, suramin adlı ilacın çocuklardaki otizm spektrum bozukluğu (ASD) belirtilerini azalttığı ya da düzelttiğini gösterdi.

Dünya çapında her 160 çocuktan birisinin ASD olduğu tahmin ediliyor. Ancak belirtilerinin şiddeti geniş oranda değişiklik gösterebiliyor.

California Üniversitesi san dieoga tıp okulu’ndan Robert Naviaux otizm belirtilerinin metabolik bir işlev bozukluğu tarafından yönlendirilip; beyin, bağırsak ve bağışıklık sistemi arasındaki iletişiminde hücresel seviyede bir bozulmaya sebep alabildiğini düşünüyordu. Yani örneğin yaralanma gibi hücresel bir çalışma gerektiren durumlar karşısında vücudumuzun iyileşme mekanizması aşırı tepki verip anormal davranışlar sergilediğinde bazı beklemedik hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Naviaux’ya göre bu durum gelişimin ilk zamanlarında, yani çocuklukta meydana geldiğinde otizme sebep olabilir. Araştırmacı bu fikrini sınamak için suramin adlı ilacı denedi çünkü suramin “purinarjik sinyalleşme” denilen hücre iletişimini önlüyor.

Araştırmada suramin’in bu hipotezi doğrulayarak tek dozluk tedaviyle otizm belirtilerini ortadan kaldırdığını görüldü. Ancak ilacın etkisi azaldığında belirtilerinin geri döndüğü de tespit edildi.

KAYNAK: http://acikve.net/100-yillik-ilacin-otizm-belirtilerini-tedavi-edebildigi-goruldu/

Bunuda Okumalısın

Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu su kanalına iterek öldürdü. – Video Haber

Kan donduran bir cinayet, güvenlik kamerası görüntüleriyle ortaya çıkarıldı. Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu …