Ana Sayfa / Haberler / Saadet Şeranoğlu tek başına Otizm mücadelesi veriyor

Saadet Şeranoğlu tek başına Otizm mücadelesi veriyor

Manisa’da, otistik ikizlerine tek başına bakan anne, kurucusu ve başkanı olduğu dernekle kentteki tüm otizm hastalarına ve ailelerine hizmet veriyor.

Yunusemre ilçesinin Güzelyurt Mahallesi’nde yaşayan ve ikisi otizm hastası, 3 çocuk annesi Saadet Şeranoğlu (41), tek başına verdiği mücadeleye kentte yaşayan tüm otistik çocukları ve ailelerini de dahil ederek fedakarlık örneği veriyor.

AA muhabirine açıklama yapan Şeranoğlu, Elazığ’da evlendikten sonra eşinin işi gereği Manisa’ya taşındıklarını, burada ilk çocuğu olduktan sonra yeni bir hayata alışmakta zorluk çektiğini ancak 2000 yılında doğan ikiz çocuklarının otizm hastası olduğunu öğrendiğinde kendisi için hayatın anlamının değiştiğini anlattı. Sağlıklı ikiz çocuklara bakmanın dahi zor olduğu bir ortamda, ileri derecede otizmli çocuklarına annelik etmeye gayret ettiğini ifade eden Şeranoğlu, “Çocuklarımın hareketlerindeki değişikliği görerek 18 aylıkken bir rehabilitasyon merkezine götürdüğümde otizmli olduklarını öğrendim. Bu hastalık hakkında hiçbir şey bilmiyordum” dedi.

Sonraki yıllarda hayatını çocuklarının tedavisi ve bakımına adadığını, bu süreçte 2008 yılında eşinden boşandığını anlatan Şeranoğlu, hayatını sadece kendi çocukları değil kentteki tüm otizm hastası çocuklara adadığını ifade etti. Manisa’da otizm hastası çocuklara hizmet veren kurumların yeterli olmamasının büyük sıkıntısını çektiğini, durumun ciddiyetini ilkokul dönemi yaklaştığında daha iyi fark ettiğini kaydeden Şeranoğlu, kentte otistik çocuklar için okul bulunmaması nedeniyle çocuklarını her gün İzmir’in Menemen ilçesindeki okula götürmeye başladığını söyledi.

Bu sırada Manisa’da çocukları otizm hastası olan diğer ailelere de ulaşmaya çalıştığını, çok sayıda aile bulunmasına rağmen herkesin kaderine razı olduğunu gördüğünü dile getiren Şeranoğlu, şöyle konuştu: “Otizm hastası çocuklar ve ailelerinin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek amacıyla 2007 yılında, 5 kadınla Manisa Otizm Derneği’ni kurduk. 9 yıldır bu derneğin başkanlığını yürütüyorum. 150 üyeye ulaşan dernek, Manisa ve ilçelerden ailelere hizmet veriyor. Dernek olarak bir çok kurumun kapısını aşındırdık.

Israrlı çalışmalarımız sayesinde çocuklarımızı artık farklı kentlere götürmekten kurtulduk. Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinde çocuklarımızın eğitim almasını sağladık. Şimdi Manisa’ya Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) yapılması için mücadele veriyoruz. Dernek olarak durmayacağız ve çocukları otizmli tüm anne babalara ulaşmaya çalışacağız.” – “Anne dediğinde şok oldum” Hem çocuklarının bakımı ve eğitimi hem de derneğin faaliyetleriyle uğraştığını, günlerinin çok yoğun geçtiğini aktaran Şeranoğlu, eşinden ayrıldıktan sonra omuzlarındaki yükün daha da arttığını söyledi.

Çocukları için verdiği emeklerin karşılığını aldığını, bu sayede yüzlerce insanın hayır duasını da kazandığını dile getiren Şeranoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü “Her sabah 6’da kalkıp çocuklarımı hazırlıyorum. Onları servise bindirdikten sonra derneğe koşuyorum. Çünkü biliyorum ki benim gibi çocukları otizmli olan onlarca aile, bizden çare bekliyor. Gün boyu ailelerin sorunları ve projelerimiz hakkında çalıştıktan sonra saat 3 olmadan eve gidiyorum ve yemek yapmaya başlıyorum. Bazı günler hiç uyumadan çalıştığım oluyor. İnanın çok zor oluyor ama tüm koşturmacanın bir anlamı var.

İkizlerimden Ozan 16 yaşında bana “anne” dediğinde şok oldum. Sağa sola bakarak bu sesin kimden geldiğini anlamaya çalıştım. Çünkü bu kelime bana çok uzaktı. Sonra tekrar edince bu sesin Ozan’a ait olduğunu gördüm. Dünyalar benim oldu, inanın çok güzeldi. Acı bir gerçek var ki çocuklarım büyüyorlar ve ben ellerinden tutup sosyal bir ortama dahi giremiyorum. Onlarla baş başa yaşam mücadelesi vermeye çalışıyorum. ‘Bunca çileye ve zorluklara rağmen mutlu musun?’ diye sorarsanız, çok mutluyum. Çünkü onlar benim evlatlarım ve aynı zamanda Allah’ın emaneti.”

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …