Ana Sayfa / Araştırma / “Otizmli ve engelli çocuklar normal sınıflardan ayrılmalı”

“Otizmli ve engelli çocuklar normal sınıflardan ayrılmalı”

Tek Ulus Partisi Lideri Senatör Pualine Hanson’ın “otizmli ve engelli çocuklar normal sınıflardan ayrılmalı” çıkışı birçok kişiyi kızdırdı, fakat Otizm Yelpazesi Avustralya (Apect) Derneği Direktörü Trevor Clarke, Hanson’ın “otizm yelpazesi içindeki çocukların eğitimi için önemli bir konuyu” gündeme getirdiğini düşünüyor.

Clarke, öncelikle dernekleri için kaynak eksiği olduğunu vurguluyor.

Direktör, “bana göre mesele bir ayrımcılık yani özel eğitime karşı ana akım eğitim değil, en önemlisi çocukların bireysel ihtiyaçları” diyor.

Dr Clarke, otizmli çocuklara doğru desteğin verilmesinin çok önemli olduğunu, doğru kaynak desteği, ana akım eğitimde başarılı olmaları için ilave yer ve düzenlemelere olan ihtiyaca dikkat çekiyor.

Aspect, otistiklere özel 9 okul işletiyor ve bunlara kaynak hem eyalet hem de federal hükümetlerden geliyor.

Aspect’in ana akım eğitimdeki okullarda ise 113 sınıfı bulunuyor. Buradaki esas hedef ise çocukları tam destek ve kaynağın sağlandığı sonraki adıma hazırlamak.

Dr Clarke, bir gün otizmli çocuklar için özel okullara gerek kalıp kalmayacağı konusunda ise, bunun uygun seviyede kaynak sağlanmasına ve öğretmenlerin eğitilmesine bağlı olduğunu belirtiyor.

Aspect’in ana akım okullardaki öğretmenlere model olacak uygulamalar geliştirdiği büyük bir araştırma projesi bulunuyor.

Kaynak: Avustralya Postası

Bunuda Okumalısın

Sözler Tutulmuyor Devlet Bizi Yılda Bir Kez Hatırlamasın

“SADECE 2 NİSAN’DA DEĞİL, BİZİ HER ZAMAN FARK EDİN” Otizmli annesi: Sadece 2 Nisan’da haber …