Ana Sayfa / Araştırma / Otizmli Öğrencilerime Nasıl Davranmalıyım?

Otizmli Öğrencilerime Nasıl Davranmalıyım?

Otizm spektrum bozukluğu olan bütün çocuklar, çevrelerindeki dünyayı anlama konusunda sorun yaşamaktadır. Otizm tanısı koyulmuş olan çocukların duyusal sorunları; temel ihtiyaçlarını belirtmede zorluk, sosyal becerilerde zorluk ile iletişim kurma problemleri şeklinde kendini göstermektedir. Sahip olduğu bu zorluklar nedeni ile sınıfı rahatsız edici gören çocuklar için sınıf katlanılamaz bir hale gelmektedir.

Birçok zorluk yaşayabilen otizmli öğrenci ile iyi iletişim kurabilecek iyi bir sınıf öğretmeni, çocuğun daha kolay bir şekilde öğrenmesini sağlayarak diğer çocuklar ile kaynaşmasına yardımcı olmaktadır. Öğretmenlerin bazı önemli noktalara dikkat etmesi, hem diğer öğrenciler hem çocuk hem de sınıfın genel durumu için çok önemlidir. Bu önemli noktalara aşağıda bahsedilmiştir.

Aileler İle Yapılan Ekip Çalışması

Aileler, çocukların otizm sorunları konusunda deneyimli olmalıdır. Eğitim ilk olarak ailede başlamaktadır. Bu nedenle öğretmenler de ailelerden çocukla ilgili birçok bilgi alabilirler. Çocuğun özel ihtiyaçlarının ne olduğunu ve derste ona nasıl hitap edileceği ailelerden öğrenilecek olan temel ve en önemli bilgilerdir.

Öğretmenler için en iyi kaynak, çocukların aileleridir. Aile ile işbirliği kurma konusunda sıkıntı yaşanıyor ise çocuğun devam ettiği özel eğitim kurumunda hizmet veren öğretmenine başvurmak ta ikinci bir kaynaktır. Sorunlar yaşansın veya yaşanmasın, öğretim yılının başında bir toplantı düzenlemek ve öğretim yılı boyunca da aileler ile iletişime devam etmek gerekmektedir.

Çocukların Duyu Sorunlarını Yönetme

Otizmli öğrencinin sınıfta yaşayabileceği herhangi bir duyu sorunu ile ilgili ailenin önceden öğretmene bilgi vermesi gerekmektedir. Öğretmen ise bu sorun ile ilgili çocuğa yardımcı olmalıdır. Otizmli öğrenciler genellikle itişip kakışmaktan rahatsız olurlar. Bu bağlamda öğretmen diğer öğrencilere daha sakin olmalarını söyleyerek telkinde bulunmalıdır.

Otizmli öğrenci sınıfa başlamadan hemen önce diğer çocuklara bu konuda bilgi verilmesi onları bu duruma daha kolay hazırlamaktadır. Örneğin güneş ışığından rahatsız olan bir otizmli çocuk, ışığın en az aldığı yere oturtulabilir.

Sosyal Becerilerini İnşa Etme

Otizm tanısı koyulmuş olan bir çocuk, uygun sosyal tepkiler verememektedir. Bu da çocuğun sınıf arkadaşları ile beraber oynamasını ve arkadaşlık kurmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu noktada öğretmen sosyal ipuçları ile otizmli çocuğu eğitmelidir. Sınıf arkadaşları ile de konuşarak otizmli çocuğa yardımcı olmaları istenir.

Otizmi tam olarak anlatabilmek için onlara otizm ile ilgili bir kitap okunmalıdır. Bu konu ile ilgili video izletilerek çocuklardan araştırma yapmaları istenebilir. Ancak bunların otizmli öğrenci yakınlardayken yapılmaması gerekmektedir. Bu konuda öğretmenlerin çok hassas olması gerekmektedir. Otizmli çocuklar birçok şeyi anlamıyor gibi görünse de bazı durumların farkına varabilmektedir.

Otizmli Çocuk İle İletişime Önem Verme

Otizmli çocuklar, genel olarak kendilerini ifade edemezler. Çocukların okul saatlerinde ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak tüm şahısları tanıması için fotoğraflardan yardım alınması önemlidir.

Otizmli öğrenci bunalmışken ya da stresli iken kendini ifade edemiyor ise işaret ya da durum resimlerinden yardım alınmalıdır. Öncelik sözel iletişim olsa da özel durumlarda bu yöntem uygulanmalıdır.

Diğer Öğrenci Velileri İle Sorun Yaşanmasını Önleme

Diğer öğrencilerin velileri ile yaşanma ihtimali olan sorunları baştan çözmek ve velilerin olumsuz etki oluşturacak davranışlarını en aza indirebilmek için otizmli aile ile diğer ailelerin bir araya getirilerek bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Aileler eğitim konusunda çok önemlidir.

Kaynak: https://otsimo.com/tr

Bunuda Okumalısın

UDEMKO 2020 İçin Geri Sayım Başladı

Önceki yıllarda binlerce kişinin bilgi ve deneyim kazanmasını sağlayan, Ulusal Disiplinlerarası Erken Çocuklukta Müdahale Kongresi …