Ana Sayfa / Haberler / Otizmli Masal ilk kez Anne dedi

Otizmli Masal ilk kez Anne dedi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaklaşık 3,5 yıl önce konuşma yetisini kaybeden 4,5 yaşındaki otistik Rabia Masal Yener, gördüğü rehabilitasyon sonrası yeniden konuşmaya başladı ve ilk sözü “anne” oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yener çiftinin 2011 yılında dünyaya gelen kızları Rabia Masal’ın 10 aylıkken konuşmaya başlaması ailesini sevindirdi.

Ailede yaşanan sorunlar nedeniyle daha sonra içine kapanan Masal, 15 aylık olduğunda konuşma yetisini kaybetti ve “sessizliğe” büründü.

Annesi resim öğretmeni Suna Yener (33) tarafından psikoloğa götürülen Masal’a “hafif düzeyde zihinsel engelli” teşhisi konuldu. Geçen yıl ise yüzde 80 “otistik” olduğu belirlenen Masal, tedaviye yanıt vermedi.

Suna Yener, Masal’ı son çare olarak özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezine götürdü. Özel eğitmenler ve psikolog gözetiminde programa tabi tutulan Masal’ın 3 ay gibi kısa sürede yeniden konuşmaya başlaması, annesini sevince boğdu.

-“Otizmli çocukların aileleri umutsuzluğa kapılmasın”

Anne Suna Yener, tek çocuğu Masal’ın yeniden konuşabilmesi için tüm imkanlarını seferber ettiğini söyledi.

Kızının konuşma yetisini tekrar kazanmasıyla büyük sevinç yaşadığını anlatan Yener, “Masal’ın tekrar konuşmaya başlaması inanılmaz bir olay. Daha önce iki sene başka bir kuruma gittik ancak hiçbir faydasını görmedik. Bu merkeze başlayalı henüz 3 ay olmasına rağmen Masal tekrar konuşmaya başladı. Çocuğumla kendi çocukları gibi yakından ilgilenerek onu sevgiyle eğiten psikolog ve eğitmenlere çok teşekkür ediyorum. Bu bir mucize, bizim durumumuzda olan başka aileler de sakın umutsuzluğa kapılmasın” diye konuştu.

Masal’ın devam ettiği eğitim ve rehabilitasyon merkezinin müdürü Dr. Saadettin Koç ise insan odaklı çalışma yürüttüklerini anlattı.

Bedensel ve zihinsel engelli, otizmli ve özel öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerindeki gelişmelerin, kendileri için en büyük moral kaynağı olduğunu dile getiren Koç, şunları kaydetti:

“Hiç yürüyemeyeceği düşünülen bir hastamızın çok değerli fizyoterapistlerimizin gayretleriyle yürüdüğünü görmek hiç konuşamayacağı düşünülen otizmli bir yavrumuzun oldukça deneyimli eğitimcilerimizin gayretleriyle 3 aylık bir eğitimin ardından konuşmaya başlaması bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. Masal yavrumuz da bunlardan biri. Gerek bedensel engelli gerekse zihinsel engelli, otizmli ve özel öğrenme güçlüğü içinde çocukları olan ailelerimiz asla üzülmemeli, umutlarını kaybetmemeli, vazgeçmemeli.”

Kaynak: Birgün

Bunuda Okumalısın

Sözler Tutulmuyor Devlet Bizi Yılda Bir Kez Hatırlamasın

“SADECE 2 NİSAN’DA DEĞİL, BİZİ HER ZAMAN FARK EDİN” Otizmli annesi: Sadece 2 Nisan’da haber …