Ana Sayfa / Haberler / Otizmli insanların çoğu son tahmine göre yüzde 87’si atipik bir yürüyüşten el yazısıyla ilgili sorunlara kadar değişen bir tür motor güçlüğü yaşıyor.

Otizmli insanların çoğu son tahmine göre yüzde 87’si atipik bir yürüyüşten el yazısıyla ilgili sorunlara kadar değişen bir tür motor güçlüğü yaşıyor.

Otizmde motor güçlükler nelerdir? Otizmli insanların çoğu son tahmine göre yüzde 87’si atipik bir yürüyüşten el yazısıyla ilgili sorunlara kadar değişen bir tür motor güçlüğü yaşıyor. Bu sorunlar, otizmin ayırt edici özelliği olarak kabul edilen tekrarlayan davranışlardan farklıdır. Yine de, yaygınlıklarına rağmen, motor problemler otizmin temel bir özelliği olarak kabul edilmez. Çünkü down sendromu, serebral palsi ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi diğer durumlarda da ortaya çıkmaktadır.

Burada, otizmin en az anlaşılan ve en çok ihmal edilen yönlerinden biri olduğunu söyledikleri, otizmde motor zorlukların nedenleri, özellikleri ve sonuçları hakkında uzmanların bildiklerini açıklıyoruz. Ayrıca araştırmacıları otizmde motor güçlükler daha iyi değerlendirmeye ve bu sorunları tedavi edilmeli, motor güçlükler sadece hareketi engellemenin çok ötesinde daha büyük sonuçları olmaktadır.

Otizmde motor güçlükler nelerdir?

Otizmde motor güçlükler koordine olmayan yürüyüş gibi kaba motor problemleri olabilir ve ince motor kontrolü ile ilgili zorluklar, örneğin nesneleri kullanma ve yazma gibi görülmektedir. Otizmli insanlar farklı uzuvlar arasında vücudun sol ve sağ tarafları arasındaki hareketleri koordine etmekte güçlük çekebilir, bu da bacaklarını salıncakta hareket ettirmek, bisiklet sürmek, zıplamak gibi hareketleri yapmayı zorlaştırabilir.

Bazı oitzmli çocuklarda kas tonusu düşük olabilir ve duruşlarını veya dengelerini koruma sorunları olabilir. Bir topu yakalamak veya başkalarının hareketlerini taklit etmek gibi el-göz koordinasyonu gerektiren eylemlerde ve uygulama olarak bilinen bir dizi hareket veya jest planlamakta sorun yaşabilirler. Bu zorluklar hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve vücudun herhangi bir motor sistemini etkileyebilir.

Otizmde Motor Güçlükler Hangi Yaşta Ortaya Çıkar

Otizmde motor güçlükler bebeklik döneminde ortaya çıkabilir. Örneğin, daha sonra otizm teşhisi konan 1 aylık bebekler, kollarını tipik bebeklerden daha az hareket ettirme eğilimindedir. Yaklaşık 4 aylıkken, tipik bir çocuk oturma pozisyonuna getirildiğinde başını omuzlarıyla aynı hizada tutabilir, ancak otizmli bir bebek genellikle bu güçten yoksundur ve başı geriye doğru kayar. 14 aylıkken çoğu tipik çocuğun yürüyebildiği bir yaş otizmli çocuklar hala ayakta duramayabilir. Diğer motor sorunları, nesneleri kavramak veya oturmak için mücadele etmeyi ve alkışlamamayı ve işaret etmemeyi içerebilir.

Otizmli İnsanların Beyinlerinde Neler Oluyor?

Beyin bölgeleri arasındaki bağlantı farklılıkları, bazı otizmli insanların motor zorluklarını açıklamaya yardımcı olabilir. Örneğin, otizmli çocukların görsel ve motor bölgeleri arasındaki aktivitede senkronizasyon azalmıştır; orada daha az senkronizasyon, standart bir ölçeğe göre sosyal açıkları o kadar şiddetli. Motor sorunları, el-göz koordinasyonunda yer alan bir bölge olan inferior parietal lob arasındaki daha az bağlantıdan da kaynaklanıyor olabilir; ve hareketleri yönlendirmeye ve düzeltmeye yardımcı olan beyincik. Diğer kanıtlar, duyusal ve motor bölgeler arasındaki zayıf bağlantıları ve motor planlama için önemli bir ağdaki atipik aktiviteyi ima eder.

Otizmde motor güçlükler görülmektedir. Otizmli olan insanlar, yeni bir araç kullanmayı öğrenirken tipik insanların yaptıklarından daha fazla görsel bilgiyi önemsemiyor. Ayrıca propriyosepsiyona veya vücutlarının içsel algılarına güveniyor gibi görünüyorlar. Otizmli insanlar propriyosepsiyona ne kadar çok güvenirlerse, sosyal açıkları o kadar ciddi olur, ancak araştırmacılar durumun neden böyle olduğundan emin değiller.

Otizmde motor güçlükler nasıl tedavi edilir?

Araştırmacılar otizmde motor güçlükler, standart tedavilerin tipik olarak ergoterapi ve fizik tedavi içerdiğini, bunların otizmli çocukların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Dahası, otizmli çocukların sadece yüzde 32’si motor sorunları için tedavi görüyor. Bazı uzmanlar, uyarlanmış spor programları, yoga, dövüş sanatları ve müzik içeren hareket terapileri gibi yeni tedavileri denemeye başladı, ancak bu yaklaşımlardan herhangi birinin etkili olup olmadığına dair çok az kanıt var.

KAYNAK: https://www.ergoterapiadanismanlik.com/otizmde-motor-guclukler/

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …