Ana Sayfa / Araştırma / Otizmli Çocuklarla Çalışirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otizmli Çocuklarla Çalışirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarla çalışırken herhangi bir problemi olsun ya da olmasın gerekli en temel husus iletişimdir. Otizmli çocukların temel probleminin sosyal ve sözel iletişim olduğunu düşünüldüğünde bu iletişimi sağlamanın önemi daha da açığa çıkmaktadır. Küçük yaşlarda başlayan eğitim çocuğun gelişiminde, çevre ile ilişki kurmasında büyük faydalar sağlar. Özel eğitimcinin gelişim basamaklarını iyi bilmesi, çocuğun yaşıtlarıyla arasındaki farkları görmesi ve çocuğun düzeyini saptayarak uygun bir eğitim programı hazırlaması gerekir. Buna göre otizmli çocuklarla çalışma esnasında dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlardır:

1) Eğitimin ilk seanslarında çocuk anneye bağımlı ve yalnız odaya girmek istemiyorsa anne de odaya alınabilir. Eğitimciyle oluşan bağ ile birlikte çocuğun güven duygusu arttıkça ve ortama uyum sağladıkça çocuk tek başına seanslara girene kadar annenin odada kalma süresi aşamalı olarak azaltılır.

2) Eğitime yeni başlayan bir çocukla çalışırken yaşının ve dikkat süresinin kısalığı göz önünde bulundurularak ilgisini çeken oyuncak ve basit aktivitelere odaklanmasını arttırmaya gayret sarf etmek  doğru olur.

3) Karmaşık cümleler kurmak yerine basit yönergeler kullanmak yerinde olur (bana bak, kalemi al, kareyi ver, köpeği göster gibi). Çocuğun alıcı dili geliştikçe daha kompleks cümleler kullanılmaya başlanır.

4) Otizm bir yelpaze içinde yer aldığına göre yani düzeyleri farklı olan bireyleri kapsadığı için bazı çocuklarda her alanda ilerlemeler çok daha çabuk ve kolay olurken bazı çocuklarda bu ilerlemeler çok daha yavaş ve zor olacaktır. Bu bilinçle hareket etmek ve sabırla bir çok aktiviteyi çok uzun bir zaman dilimi boyunca tekrar etmek gerekecektir.

5) Çocuğun performansı bir çok nedene bağlı olarak (iç ve dış faktörler) değişiklikler gösterebilir. İstikrar sağlanması için yoğun eğitim gerekir. Eğitim ortamının çocuğun dikkatini dağıtmayacak şekilde tasarlanması önemlidir.

6) Eğitim seanslarında zaman zaman yoğun davranış problemleri(takıntılı davranışlar), öfke nöbetleri görülebilmektedir. Bu durumlarda , serinkanlı olmak, davranışın nedeni biliniyorsa ona göre bir çözüm üretmek, nedeni tespit edilemeyen ani öfke ve kriz durumlarında çocuğun öncelikle sakinleşmesini sağlamak için sevdiği bir oyuncağı vermek(ama öncelikle problem davranışın bitmesini beklemek gerekir) ya da sakinleşene kadar beklemek(mola vermek) uygun olabilir.

7) Eğitim bir süreçtir. Bu sürecin verimli geçmesi çocuğun dikkatinin ve motivasyonunun arttırılmasıyla mümkündür. Böylelikle belirlenen hedeflere ulaşılabilir.

8) Aslolan Eğitimci ile çocuk arasında kurulan iletişimdir. Bu iletişim vasıtasıyla çocuk dış dünyaya açılır.

Psikolog Metin KARAKOL Özel Çocuk Danışmanlık Merkezi

Kaynak: Sağlık5

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …