Ana Sayfa / Haberler / Otizmli Çocukların Annelerine Kutlama Jesti

Otizmli Çocukların Annelerine Kutlama Jesti

Eskişehir Otizmli Çocuklar Farkındalık Derneği’nin ev sahipliğinde, otizmli çocukların annelerinin Anneler Günü kutlandı.
Otizmli çocukların annelerine moral vermek ve Anneler Günü’nü kutlamak amacıyla OFDER’in düzenlediği etkinlikte, otizmli çocuklar anneleriyle birlikte pasta kesti. Otizmin aileleri de etkilediğini belirten OFDER Yönetim Kurulu Başkanı Telat Türeli, bu tür etkinliklerin hem çocuklara hem de ailelere moral verdiğini söyledi. Dayanışma sayesinde zorlukların daha kolay aşılabildiğini belirten Başkan Türeli, “Derneğimiz 2003 yılında Eskişehir’de kuruldu. Tamamen otizmli ailelerin bir araya gelmesiyle, ihtiyaçtan dolayı bazı sorunları çözemediğimiz için birlikte sorunları çözmek adına bu derneği kurduk. Şu anda 110 civarında üyemiz var ve bunlardan büyük çoğunluğu otizmli çocukların ailelerinden oluşuyor. Üyelerimizin bir kısmı da tamamen gönüllü; bize destek olan ve bize yardımcı olmaya çalışan her alandan gönüllü kişiler. Bunların içerisinde doktor, uzman, avukat ve iş adamları da var. Değişik kesimlerden insanlar bize destek olmak için üye oldular” dedi.

“Sorunlarından uzaklaşmalarını sağlamaya çalışacağız”
Otizmli çocukların annelerinin en büyük sorununun sosyalleşmek olduğuna değinen Telat Türeli, “Otizmli çocukların annelerine moral olması açısından derneğimize gelebilen üyelerimizle toplanıp bir pasta kesip onları onurlandırmak ve bir nebze de olsa evden çıkartmak ve arkadaş grubuyla burada biraz olsun sorunlarından uzaklaşmalarını sağlamaya çalışacağız. Bu etkinliğin öncesi de var, mesela Söğüt’e gezi düzenledik. Ayrıca önümüzdeki birkaç gün içerisinde pasta kesme etkinliğimize katılamayan anneleri de buluşturarak kermesimize götüreceğiz. Büyük çaplı bir kahvaltı da düzenlemeyi planlıyoruz. Hem kermese katkıları için teşekkür etmek hem de Anneler Günü’nü tekrar kutlamak için bir daha evden çıkartıp böyle bir ortamda buluşturmak için bir etkinlik planladık” diye konuştu.
Etkinliğin sonunda çocuklarıyla birlikte pasta kesen anneler, kendileri için düzenlenen program dolayısıyla mutlu olduklarını dile getirdi.

Kaynak: http://www.haberturk.com

Bunuda Okumalısın

UDEMKO2020 kongresi 27-29 Haziran

27-29 Haziran UDEMKO2020 kongresi online olarak başlıyor. Erken Çocuklukta Müdahale Derneği (EÇOMDER)’nin Gaziantep Hasan Kalyoncu …