Ana Sayfa / Araştırma / Otizmli Çocuklarda Uykusuzlukla Nasıl Mücadele Edilir?

Otizmli Çocuklarda Uykusuzlukla Nasıl Mücadele Edilir?

Otizmli Çocuklarda Uykusuzlukla Nasıl Mücadele Edilir?

Ebeveynlerin nerdeyse büyük bir kısmı çocuklarını uyutmakta problem yaşayabilir.Çocuklarda uyku düzeni, çocuk yetiştirme ile ilgili temel konulardan biridir. Çocuk için uyku sorunları gece ve gündüz her şeyi daha zorlaştırabilir. Düşük kaliteli uyku, hiperaktivite, kompulsiyonlar ve ritüeller, dikkatsizlik ve fiziksel saldırganlık gibi otizmle ilişkili zorlayıcı davranışların çoğunu şiddetlendirebilir . İyi bir gece uykusu, otizmli çocuklar için imkansız değildir. İlk adım, uyku apnesi veya nöbetler gibi herhangi bir acil tıbbi sorunları yönetmektir. Bundan sonra, çocuğun rutininde gün içinde daha fazla fiziksel aktiviteyi teşvik etmek için temel, olarak sürekli uygulanan değişiklikler ve geceleri daha az uyarım büyük bir fark yaratabilir.

Otistik çocuklarda uykusuzlukla nasıl mücadele edebilirsiniz? 
Otistik çocuklarda uyku kalitesini artırmak zor olabilir, çünkü nörokimyasal faktörler, stres , endişe ve yetersiz uyku alışkanlıkları otistik çocuklarda uykusuzluğun olası nedenleridir. Her ne kadar pek çok çocuk yatağı ıslatmak veya gecenin ortasında uyanmak gibi uyku problemleri yaşasa da, stresin otizmli çocukları etkileyebileceğini aklımızda tutmalıyız. Otistik çocuğun daha iyi uyuması için, çok küçük yaşlardan itibaren sağlıklı uyku alışkanlıkları yaratmaya çalışın .

Bazı araştırmalar otizmli çocukların yüksek fizyolojik bir uyarılma durumunda olma eğiliminde olduklarına işaret etmektedir. Örneğin, birçoğu duyusal ve gastrointestinal hassasiyetleri, artmış anksiyete düzeylerini ve hatta birkaç çalışmaya göre uyku sırasında ve uyanıkken ortalamadan daha hızlı kalp hızlarına sahiptir.

Nörolojik, davranışsal ve tıbbi sorunlar dahil olmak üzere çocuklarda yetersiz uyku için birçok potansiyel neden vardır. Bazı erken araştırmalar, uyku düzenleyen beyin sistemlerinde olası anormallikleri göstermektedir. Bazen çocuğunuzun aldığı ilaçlar uyarıcı olabilir ve uykuya dalmakta zorluk çekebilir. Anksiyete ve depresyon gibi ilişkili psikiyatrik sorunlar uykuya müdahale edebilir.Neyse ki, ebeveynlerin bir çocuğun uykusunu geliştirebilecekleri çeşitli yollar vardır. Önce çocuğunuzun uyku durumunu sağlık uzmanınızla konuşun. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu uyku miktarını bilmek yardımcı olabilir.

Yeterli uyku almak bağışıklık sisteminizi geliştirebilir ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Yeterince uyuyamıyorsanız, vücudunuzda daha ağır bir zaman işleyişi vardır ve bu da sonuçta ciddi sorunlara yol açabilir. Otistik çocuklar düzenli olarak uykusuzluk çekebilirler. Düzenli olarak uykusuzluktan muzdarip olabilir ve otizmli çocuklar için tehlikeli olabilir ve bu nedenle çocuğunuzun uykusuzluğu varsa bir uzman görmeniz gerekir.

Çocuğun takip etmesi için bir rutin oluşturun. Otizmli çocukların zor zamanları vardır, bu yüzden güvenli hissetmelerini sağlayın. Her gece uyumadan önce aynı rutini takip etmeleri çok daha kolay olacaktır. Örneğin, TV yi kapatın, duş alın, pijama giydirin, akşam yemeği yiyin. Bunu yaptıktan sonra, uyumaya hazır olduklarında, bir kitap okumak gibi bir çeşit rahatlatıcı aktivite ekleyebilirsiniz. Görsel yardımcıları kullanın. Odayı çocuğun ihtiyaçlarına göre uyarlayın. Otistik çocuklar ışık, renk veya uykuya dalmaya çalışırken dikkatini dağıtan bazı seslere karşı aşırı duyarlı olabilirler. Bu tür şeyleri odalarından uzak tutmaya çalışın. Uyutmadan önce pozitif davranın uyumasının ona sağlayacağı faydaları anlatın.

Yatak odası karanlık, sakin ve serin olmalıdır. Otizimli çocuklar gürültüye ve duyusal sorunlara özellikle duyarlı olabileceğinden, çocuğunuzun olabildiğince rahat olduğundan emin olmak için çevre adapte edilmelidir. Rutin öngörülebilir, nispeten kısa (20 – 30 dakika) olmalı ve sessiz müzik dinlemek kitap okumak gibi rahatlatıcı aktiviteler içermelidir. Çocuğunuzun uykuya dalmasını zorlaştırarak TV, bilgisayar, video oyunları vb. Uykuya yakın elektronik kullanımından kaçının.

Çocuklar da Uyku Apnesi Nedenleri

Zamanlama, hafta içi gün ve hafta sonu programı arasındaki farkın çok olmaması gerekir ve düzenli olmalıdır. Çocuğunuzun ebeveynleri olmadan uykuya dalma becerisini öğrenmesi önemlidir. Gündüz egzersiz, uykuya dalmayı kolaylaştırır ve egzersiz yapan çocuklar daha derin uykuya sahip olma eğilimindedir. Çocuğunuzun uykuya dalmasını zorlaştıracağı için yatmaya yakın egzersiz yapmasına izin vermeyin. Çocuğunuzun uykuya dalmasını zorlaştıracak uyarıcı olabilecek kafeinlerden uzak durun. Şekerlemeler okul öncesi çocuklar için faydalıdır, ancak öğleden sonra uyuma çocuğunuzun gece uyumasını zorlaştırabilir.

İyi bir gece uykusunun olmaması sadece çocuğu değil, ailesindeki herkesi de etkileyebilir. Otizm spektrum bozukluğu teşhisi konmuş birçok yetişkin ve çocuk için uyku önemli bir konudur. Reçeteli ilaçlar yaygın olarak uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Davranışsal müdahaleler tedavi standardıdır.

Uykuya müdahale edebilecek tıbbi ya da psikiyatrik sorunları ele almak önemlidir. Çocuğunuzun ilaçları uykusunu etkiliyorsa ayarlanmaya ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuz uyku apnesi, uyur gezerlik uyku terörü, huzursuz bacak sendromu gibi bir uyku bozukluğundan muzdaripse, bir uyku uzmanına yönlendirmeye ihtiyaç duyabilir. Kalıcı uykusuzluğa sahip bazı çocukların uykularını iyileştirmek için daha fazla davranışsal tedaviye ihtiyaçları olacaktır

Kaynak: https://www.meleklermekani.com/threads/otistik-cocuklarda-uykusuzlukla-nasil-mucadele-edilir.273449/

Bunuda Okumalısın

Atipik Otizm İyileşir mi?

Çocuğuna Atipik Otizm teşhisi konulan aileler genel olarak Atipik Otizm İyileşir mi? konulu aramalar yapmaya …