Ana Sayfa / Haberler / Otizmli Çocuklarda Bağırsak Mikrobiyom Analizi Detoksifikasyon Eksikliklerine İşaret Ediyor

Otizmli Çocuklarda Bağırsak Mikrobiyom Analizi Detoksifikasyon Eksikliklerine İşaret Ediyor

Otizmli Çocuklarda Bağırsak Mikrobiyom Analizi Detoksifikasyon Eksikliklerine İşaret Ediyor
(OSB otistik spektrum bozukluğu-ASD autistic spectrum disorder)

Bağırsak mikrobiyomu ve OSB arasındaki ilişki hakkında daha fazla araştırmaları öğreniyoruz. OSB çocuklarının çevre toksinlerine karşı neden bu kadar savunmasız olduğunu  açıklamaya yardımcı olan ve mikrobiyal detoksifikasyondaki bozukluğun OSB’nin patojenezine bulaşabileceğini öneren yeni bir çalışma hakkında bilgi sunuyoruz.

Yeni araştırmalar, otizm spektrum bozukluğu (OSB-ASD) olan çocukların, bağırsakta meydana gelen detoksifikasyon süreçlerini etkileyen, mitokondriyal fonksiyon üzerinde aşağı yönde etkilere sahip görünen değişiklikler olan bağırsak mikrobiyal topluluk işlevlerini değiştirmiş olabileceğini düşündürmektedir.

Pekin Üniversitesi’nde araştırmacı olan eş kıdemli yazarlar Juan Wang “Çalışmamız, mikrobiyal detoksifikasyonda daha önce tanımlanamayan ASD ile ilişkili bir eksikliği ortaya çıkardı. ve üniversitenin Sağlık Bilimleri Merkezi ve Çin Bilimler Akademisi’nde araştırmacı olan Yu Kang ve meslektaşları Çarşamba günü Science Advances dergisine yazdı.
Araştırmacılar, sözde eşleştirilmiş kohort analitik yaklaşımı kullanarak ASD’si olan veya olmayan düzinelerce üç ila sekiz yaşındaki çocukların metagenomik sekans verilerini değerlendirdiler. Metagenomik verilere dayalı olarak karşılaştırılabilir mikrobiyom metabolik geçmişleri olan kontroller ile cinsiyet ve yaşa göre eşleştirilmiş ASD vakaları arasında doğrudan karşılaştırmaları içeren bu strateji, nörogelişimsel durumu olan çocuklardan alınan bağırsak örneklerinde azalan detoks enzim seviyelerine işaret etti.

Ekip, idrar metabolit analizleri de dahil olmak üzere bir dizi takip deneyi aracılığıyla ASD’li bireylerde mitokondriyal hasar veya disfonksiyona karşılık gelen idrar metabolit kaymaları gibi ilgili metabolik değişiklikleri izledi.
“Sonuçlarımız, ASD patogenezinin temel bir bileşeni olan toksin birikimi ve mitokondriyal disfonksiyonda bozulmuş bağırsak mikrobiyal detoksifikasyonunun daha önce keşfedilmemiş potansiyel bir rolüne işaret ediyor”. yazarlar, sonuçların “OSB’li hastalar için mikrobiyal detoksifikasyon yeteneklerini eski haline getirmek için gelecekteki terapötik stratejileri tasarlamanın yolunu açabileceğini” eklediler.

Araştırmacılar, çalışmaları için, bağırsaktaki mikrobiyal tür zenginliği ve çeşitliliğinin bir ölçüsü olan yaş, biyolojik cinsiyet ve mikrobiyal alfa çeşitliliği için eşleştirilmiş 39 ASD’li çocuktan dışkı örnekleri ve 40 etkilenmemiş kontrolden elde edilen dışkı örnekleri kullanılarak oluşturulan metagenomik dizi verilerini değerlendirdiler. Bu örneklerde bulunan 200’den fazla mikrobiyal türü içeren profillere dayanarak, ASD vakalarında ve kontrollerinde farklı temsili olan 18 türe odaklandılar.

Ekip, OSB-ASD’li ve olmayan 65 çocuğu içeren genişletilmiş yarı eşleştirilmiş kohort analiziyle mikrobiyom farklılıklarını araştırdı. diğer değişikliklerin yanı sıra, ASD’den etkilenen çocukların mikrobiyomlarındaki beş ilgili yolu etkileyen detoksifikasyon enzimlerinin oranında değişimler ve değişiklikler gördü.

Yazarlar, bu ve diğer sonuçlardan, değişen bağırsak mikrop detoksifikasyon özelliklerinin ve mitokondriyal fonksiyon değişikliklerinin, geçmişte OSB’li bazı çocuklar için önerilen çevresel toksinlere duyarlılığa yeni bir bakış açısı sunabileceğini tahmin ettiler.

“Bağırsak mikrobiyal detoksifikasyonu OSB’de ciddi şekilde bozulduğunda, dış ve iç kaynaklı daha fazla toksik madde dolaşıma girebilir ve çeşitli dokulardaki mitokondriye zarar verebilir” diye önerdiler ve çalışmalarının OSB’li çocukların neden çevreye karşı bu kadar savunmasız olduğunu açıklamaya yardımcı olduğunu belirttiler. toksinler ve mikrobiyal detoksifikasyondaki bozulmanın OSB’nin patogenezinde rol oynayabileceğini öne sürüyor. ”
Araştırmacılar, metagenomik sekans verileriyle tespit edilen mikrobiyal detoksifikasyon farklılıklarına potansiyel genetik ve çevresel katkıda bulunanları araştırmak için ek araştırmalara ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.
Yine de, sonuçların “bağırsak mikroplarının daha önce bilinmeyen koruyucu rolüne” işaret ettiğini ve bağırsaktaki mikropların detoksifikasyon yeteneklerini artırabilecek veya yeniden inşa edebilecek terapötik adaylar bulma olasılığına işaret ettiklerini belirttiler.

Kaynak : https://www.genomeweb.com/sequencing/gut-microbiome-analysis-autistic-c…
İHSAN SOYTEMİZ- Uzman Biyolog
TÜRKİYE BİYOLOGLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI
ZEHİRSİZ SOFRALAR SİVİL TOPLUM AĞI YÜRÜTME KURULU ÜYESİ

ANA KAYNAK: https://mamakhavadis.com/makale/otistik-cocuklarda-bagirsak-mikrobiyom-analizi-detoksifikasyon-eksikliklerine-isaret-ediyor

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …