Ana Sayfa / Haberler / Otizmli Çocuklar İçin “Hoglet” İsimli Fare Geliştirildi

Otizmli Çocuklar İçin “Hoglet” İsimli Fare Geliştirildi

HedgeHog Health isimli bir şirket, öğrenme güçlüğü çeken ya da otizm spektrum bozukluğuna sahip olan insanlar için bir fare geliştirdi. “Hoglet” isimli fare, üzerindeki silikon çıkıntılarla kıpraşıp, kullanıcıya geri bildirim verebiliyor.

HedgeHog Health isimli bir teknoloji şirketi, “Hoglet” olarak isimlendirdiği bir fare duyurdu. Tasarımıyla oldukça dikkat çekici olan fare, bazılarımız için oldukça rahatsız edici bir yapıya sahip olsa da bazılarımız için oldukça avantajlı. Geleneksel bir fareden ziyade bir oyuncak gibi görünen Hoglet, bazı sağlık sorunlarına sahip olan tüketicileri etkilemeyi başaracak gibi görünüyor.

Hoglet’ın en dış katmanı, alıştığımız farelerin aksine oldukça pürüzlü bir yapıya sahip. Geliştirici ekip, sağlığa zararı olmayan silikon malzemeden imal ettiği bu fare ile öğrenme güçlüğü çeken insanları hedefliyor. Kablosuz yapıda olan ve 1 adet AA pille çalışan Hoglet, dokunsal geri bildirim özelliği sayesinde pek çok insanın hayatını kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Hoglet’ın dış kısmındaki silikon yapı, çok sayıda çıkıntıya sahip. Bu çıkıntılar, fare kullanım sırasındayken kullanıcıya geri bildirim veriyor. Bu sayede de öğrenme güçlüğü çeken ya da dokunsal geri bildirime ihtiyaç duyan insanların, bilgisayar kullanmayı öğrenmelerine yardımcı olunmuş oluyor. Tüm bunlarla yetinmeyen geliştirici ekip, otizm spektrum bozukluğu olan çocukları rahatsız eden “tık” sesini de ortadan kaldırıyor.

kaynak: webtekno

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …