Ana Sayfa / Haberler / Otizmli Çocuk Sayısı Artıyor

Otizmli Çocuk Sayısı Artıyor

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk olarak tanımlanıyor.  Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılıyor. 2006 yılında her 150 çocuktan 1’ine otizm teşhisi konurken , günümüzde her 68 çocuktan 1’inde otizm görülüyor.

Otizm spektrum bozukluğuna neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor.  Genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular saptansa da hangi gen ya da genlerin sorumlu olduğu belirlenebilmiş değil.

Otizmin çocuk yetiştirme şekli veya ailenin ekonomik koşullarıyla bir ilgisi olmadığı artık çoğu insan tarafından biliniyor. Her toplumda, coğrafyada ve ırkta rastlanabildiği gibi,  Otizm günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluk olarak tanımlanıyor.

Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre,  2006 yılında her 150 çocuktan 1’inde Otizm rastlanırken, 2012 yılında her 88 çocuktan 1’inde rastlanıyor. 2014 yılında ki verilerde ise her 68 çocuktan 1’inde görülüyor.

Otizm tanısı konan çocuklarda değişik derecelerde öğrenme güçlüğünün yanı sıra  zeka geriliği de görülebilir.

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …