Ana Sayfa / Araştırma / Otizmli Çocuğum Şimdi Bana Bakıyor! Teknoloji Otizm’li Ailelerin Yanında

Otizmli Çocuğum Şimdi Bana Bakıyor! Teknoloji Otizm’li Ailelerin Yanında

Doğru yazılımla eşleştirilen Google Glass, otizmli çocuklar için büyük bir fark yaratabilir…

Google Glass, ortalama bir tüketici ile hiç bu kadar popüler olmamış olabilir, ancak kısa süre içinde, sosyal becerilerini geliştirmeyi umut eden otizmli çocuklar için önemli bir araç haline gelebilir.

NPJ Digital Medicine‘de yayınlanan yeni bir keşif çalışması, doğru yazılımla eşleştirilen artırılmış gerçeklik gözlüklerinin otizmli çocuklar için büyük bir fark yaratabileceğine dair yeni kanıtlar sunuyor.

Çalışmanın konusu; Superpower Glass adlı bir ürünün fizibilitesiydi. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir ekip tarafından geliştirilen Superpower Glass, Google Glass’da bir Android akıllı telefon ile çalışıyor. Çocukların sosyal etkileşimlerde gezinirken duyguları tanımlamasına yardımcı olmak için makine-destekli yazılımları kullanıyor. Bilindiği gibi, otizmli çocuklar genellikle yüz ifadelerini tanımakta ve göz teması kurmakta zorlanıyorlar.

Çalışmada, 14 çocuk Superpower Glass’ı iki aydan biraz fazla bir süre evde test etti. Otizm teşhisi ile 3 ile 17 yaş arasındaki çocuklar, oyun ve “serbest oyun” ayarlarına sahip olan cihazı kullandılar. Çalışmanın sonunda tüm çocukların yaşadığı sosyal bozukluklarda iyileşme görüldü. Daha ağır otizmlilerde az ilerleme kaydedilirken, hafif otizm belirtisi gösterenlerde ilerleme çok daha büyüktü.

Stanford Tıp Okulu’nda çalışmanın baş yazarı ve pediatri, psikiyatri ve biyomedikal veri bilimleri profesörü olan Dennis P. Wall, “Bazı aileler sanki bir şalter kaldırılmış gibi olduğunu belirtti. ‘Şimdi çocuğum bana bakıyor.” diyorlar.

Bulgular umut verici olsa da, Wall onların ihtiyatlı bir şekilde yorumlanması gerektiğini söylüyor. Çalışmada bir kontrol grubu bulunmamakta, bu da araştırmacıların çocuklar üzerindeki etkinin büyüklüğünü gerçekten yargılayamayacağı anlamına gelmektedir.

Araştırmanın bir sonraki aşaması, Superpower Glass kullanan ya da kullanmayan 70’den fazla çocuğu kapsayan kontrollü bir çalışmadır. Wall, çalışmanın tamamlandığını ve gözlüğü kullanan çocuklar için benzer olumlu etkiler gösterdiğini, ancak araştırmanın bu yıl sonuna kadar yayınlanmayacağını söylüyor.

Wall ve arkadaşları tarafından geliştirilen yazılım mutluluk, üzüntü, öfke, iğrenme, sürpriz, korku, hor görme ve tarafsız duyguları tanıyor. Bir çocuk gözlüğü giydiğinde, cihazın dışa bakan kamerası tarafından çekilen duyguları yansıtan görsel-işitsel geri bildirim alıyorlar.

Kaynak: mashable.com

Bunuda Okumalısın

Otizmli ailesine Ev bile vermiyorlar!

Yaşadıkları ayrımcılık ve eşitsizliklerin son bulması için yıllardır seslerini duyurmaya çalışan otizmli aileleri için ev …