Ana Sayfa / Haberler / Otizmli çocuğu olan Annelerin tek istekleri ‘Anne’ kelimesini duymak

Otizmli çocuğu olan Annelerin tek istekleri ‘Anne’ kelimesini duymak

Manisa’da otizmli çocuk sahibi anneler, her Anneler Günü geldiğinde içlerine bir sızı çöktüğünü, tek isteklerinin ‘Anne’ kelimesini duymak olduğunu belirtti.

Otizmli çocuk sahibi anneler, Anneler Günü öncesinde duygularını anlattı. Çoğu, otizmli çocuğunu topluma kazandırmak için tek başına mücadele verirken, şanslı olanlarına ise eşleri destek oldu. Otizmli 26 yaşındaki İsa Yusuf’un annesi Kezban Yavaşan, 7 yaşındaki çocuğunun bugüne kadar kendisine hiç “Anne” demediğini ve bu yüzden çok üzgün olduğunu söyledi. Yaşadıklarını anlatan Yavaşan, “Anne sözü benim için bir özlem, büyük bir hasret. Rüyalarıma giriyor. Rüyamda benimle konuştuğunu ve ‘anne’ dediğini görüyorum” dedi.

İlk başta yürümüyordu 

19 yaşında otizmli çocuk annesi 46 yaşındaki Halime Çeltik de şunları anlattı: “İlk başlarda hiç yürümüyordu, fizik tedaviyle yürümeye başladı. Anneler Günü geldiğinde bana ‘anne’ demesini çok isterim. Ben ‘Anneler günün kutlu olsun’ sözünü hiç duymadım. Bizler o günü hiç yaşamadık, bilmiyoruz. Her şeyi içimizde yaşıyoruz.”

Babalar bu yükü kaldıramıyor

Otizmli çocuk annesi 40 yaşındaki Nilüfer Şenol da, oğlu 10 yaşındaki Yakup’la yaşadıklarını anlattı. Eşinden destek görmediğini dile getiren Şenol, otizmli çocuğu ve hayatla tek başına mücadele ettiğini belirtti, “Bizim için ağır bir yüktü. Ailemiz çatırdadı. Babalar bu yükü kaldıramıyor. Oğlum sürekli kendine vuruyor. Bana vurduğunda bile canımı çok yakıyor. Onun kendine vurması benim içimi acıtıyor. Ben öldükten sonra hayatına devam edebilmesini istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Bunuda Okumalısın

UDEMKO2020 kongresi 27-29 Haziran

27-29 Haziran UDEMKO2020 kongresi online olarak başlıyor. Erken Çocuklukta Müdahale Derneği (EÇOMDER)’nin Gaziantep Hasan Kalyoncu …