Ana Sayfa / Haberler / Otizmli Çocuğa “O ŞEY” Dediler ve Şikayet Ettiler

Otizmli Çocuğa “O ŞEY” Dediler ve Şikayet Ettiler

Mahalledeki her çocuk gibi sokağa çıkıp oynuyor ve arkadaşlarıyla sosyalleşiyor. Henry’nin diğer arkadaşlarından tek farkı otizmli olması. İşte tam da bu yüzden Daily Mail’de karşımıza çıkan ve ‘mahalle sakinleri ve komşular’ olarak altına imza atılmış bu mektupta 3 yaşındaki bir çocuğa ‘o şey’ diye hitap edilmiş.

3 yaşındaki Henry otizmli bir çocuk, henüz konuşamıyor, ailesi ve arkadaşlarıyla çıkardığı sesler sayesinde iletişim kurabiliyor.

Annesi Jessica Green’in tek çocuğu, Jessica mektubu alıp okuduğunda, sinirden ve üzüntüden yıkıldığını söylüyor.

Gloucestershire’da 29 yaşındaki partneri ve 7 yaşındaki kızıyla birlikte oturan Jessica Green’in oğlu sözde bu mahalledeki komşulara rahatızlık veriyor.

‘Sevgili komşu’ diye başlayan mektupta ‘o şeyin dışarıda oyun oynamasını dinlemek canımıza yetti’ gibi insanlık ayıbı bir cümle yer alıyor.

İşte o mektubun tamamı;

Sevgili komşu,

Dışarıda oynarken süreki cırtlak sesiyle bağıran ve hiç durmadan çığlık atan (o şeyin) o çocuğun ailesi sorumluluk alıp, Fishers Mahallesindeki diğer sakinlerin sizin çocuğunuzun sürekli olarak bağırmasından bıkıp usandığının farkına varabilir mi?

O (şey) herkesin sinirini bozuyor ve buna hiç gerek yok. Çocuğunuzun böyle olmasına izin vermek bencilliktir.

Öyle bir noktaya geldi ki artık çığlıklar arka sokaktaki evlerden de duyuluyor. Herkes bunu konuşuyor, acaba bu çocuğa iyi bakılıyor mu yoksa çocuk ihmal mi ediliyor yoksa kim çocuğun bu kadar bağırmasına izin verir?

Eğer bu konuda birşey yapıp sürekli bağıran çocuğunuzla ilgili bir çözüm bulmazsanız hakkınızda şikayette bulunacağız. Gerisi size kalmış.

İnsanlar artık bahçelerinde oturup havanın tadını çıkaramıyor çünkü tek duyduğumuz sizin çocuğunuzun haykırmaları.

Bununla geçen yıl da başa çıktık ve çocuğunuzun büyüyeceğini umduk ama görünüşe göre o (şey) bunu hala her gün yapıyor, hem de çok daha yüksek sesle.

Lütfen bu mektubu sizi sosyal hizmetlere ya da belediyeye şikayet etmeden önce dikkate almanız gereken bir şey olarak görün.

Mahalleli ve komşularınız

‘Keşke bu mektubu yazmadan önce çocuğumun ne sorunu olduğunu sorsalardı’ diyen Jessica, bu olayı otizm hakkında bilinç arttırmak için kullanacağını da sözlerine ekledi.

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …