Ana Sayfa / Haberler / Otizmli Bir Meleğin Annesi Milletvekili Adayı Mehtap Akgül İle Konuştuk

Otizmli Bir Meleğin Annesi Milletvekili Adayı Mehtap Akgül İle Konuştuk

Daha önce bir çok projeyi hayata geçiren en önemli projelerinden biri olan Engelsiz Yaşam Merkezi projesi ile halkın sevgisini ve ilgisini kazanan otizmli bir meleğin annesi aynı zamanda 27. dönem MHP Balıkesir milletvekili adayı ve Balıkesir Bandırma Otizmle Kardeşlik Spor Kulübü Derneği başkanı Mehtap Akgül sorularımızı yanıtladı.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Mehtap AKGÜL, 16 yıllık devlet memuru, özel çocuk annesi ve 27. Dönem Balıkesir Milletvekili adayıyım. Son zamanlarda kişisel gelişimim, yaşam tarzım, sosyal alanda çalışmalarım otizmle ilgili oldu. Aynı zamanda Bandırma Otizmle Kardeşlik Spor Kulübü Derneği başkanıyım. Dernek faaliyetleri farkındalık çalışmalarımız ile devam ediyor. Bandırma’da “Engelsiz Yaşam Merkezi” projesinin sahibiyim. Bu kurum yaklaşık 2 yıldır tüm özel gereksinimli bireylere ücretsiz eğitim vermektedir. Kendi oğlum için hayata dair her anım adanmışlığım ile umut dolu serüvenim devam ediyor.

Otizm Nedir?

Otizm bence bir iletişim küskünlüğüdür. Beynin gelişiminde, yapısında, kimyasında ve işleyişinde yaygın sorunlar görülür. Bu sorunlar, sosyal iletişimi, akademik yaşantıyı ve ruhsal sağlığı önemli ölçüde etkiler.

Çocuğunuz kaç yaşında tanı aldı?

Oğlumdaki farklılıkları görmeme rağmen doktorlar tarafından üç buçuk yaşında tanı konabildi.

Çocuğunuzda ilk hangi belirtilerle harekete geçtiniz?

Göz teması kuramama, hiperaktivite, konuşmama gibi sorunları ilk 18 aydan itibaren belirgin bir şekilde gördüm.

Eğer çocuğunuzda otizm olmasaydı hakkında bilgi sahibi olur muydunuz?

Kesinlikle bilgi sahibi olmazdım. Çünkü canım yandıkça eğitim aldım. Toplumumuzda hala yeterli farkındalık faaliyetlerinin olmadığı kanısındayım. Empati duygusunu, yeterli farkındalığa sahip olmadan hissedemiyoruz.

Bunuda Okumalısın

UDEMKO2020 kongresi 27-29 Haziran

27-29 Haziran UDEMKO2020 kongresi online olarak başlıyor. Erken Çocuklukta Müdahale Derneği (EÇOMDER)’nin Gaziantep Hasan Kalyoncu …