Ana Sayfa / Haberler / Otizmden Serebral Palsiye Birçok Hastalığın Tedavisinde Yeni Umut!

Otizmden Serebral Palsiye Birçok Hastalığın Tedavisinde Yeni Umut!

Avrupa’nın kordon kanı ve kordon dokusu kök hücre bankacılığı alanında en büyük gruplarından biri olan FamiCord, sadece bu yılın ilk yarısında ALS, otizm, serebral palsi ve spinal kord yaralanması gibi hastalıklarda 111 başarılı kök hücre nakli gerçekleştirerek tedavi imkânı sağladı.

Son yıllarda kamuoyundaki farkındalığı artan göbek kordonu kaynaklı kök hücre tedavileri 1 yaşından 70 yaşına kadar yüzlerce hastaya hayat verdi. Kordon kanı kök hücre nakli iyi bilinen lösemi ve talasemi gibi kan hastalıklarının tedavisinde yıllardır kullanılmakla birlikte, güncel çalışmalarla kanıtlanan boyutta otizmden serebral palsiye kadar farklı hastalıklarda da yüzlerce hastanın umudu haline geldi.

Kordon kanı ve kordon dokusu kaynaklı kök hücre nakillerinin sadece kan hastalıklarının tedavisi ile sınırlı olmadığına; nöroloji, kardiyoloji, ortopedi ve oftalmoloji alanlarında da çok sayıda klinik çalışma gerçekleştirildiğine, FamiCord Group’un da Avrupa’da en fazla sayıda nakil tecrübesi ile 250’den fazla nakil yaptığına dikkat çeken Yaşam Kordon Kanı Bankası Genel Müdürü Füsun Öner Soytaş, “Her geçen gün yeni hastalıklar tedavi alanına ekleniyor. Bu sayede yılın ilk yarısında ALS, otizm, serebral palsi, spinal kord yaralanmalarında 111 başarılı kök hücre nakli gerçekleştirildi” dedi.

SADECE KÖK HÜCRE BANKASI DEĞİL!

Özellikle kordon kanı ve kordon dokusu kaynaklı kök hücre tedavisi alanında öncü çalışmalar yapan FamiCord Group olarak üniversite ve hastanelerle birlikte birçok klinik çalışmanın beraberce yürütüldüğünü açıklayan Soytaş, “Grup olarak sadece kök hücre bankası değiliz, bu alanda ihtiyacı olan herkese tedavi olanağı sunmayı hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …