Ana Sayfa / Haberler / Otizmde İlk Kök Hücre Denemesinde Çarpıcı İyileşme, Kök Hücreler Otizme Umut Veriyor

Otizmde İlk Kök Hücre Denemesinde Çarpıcı İyileşme, Kök Hücreler Otizme Umut Veriyor

Otizm terapisi seanslarında Gracie Gregory,  terapistine tekme atıp, çığlık atıp, tükürüp, vururdu. Annesi, “Onu orada bekletmeye çalışmak korkunçtu” dedi.

Gracie, 5 yaşından küçük, orta derecede otizmin ölçeğindeydi, ancak ailesi bozukluğun günlük rutinin % 75’inde olduğunu söylüyor. Araştırmaya katıldıktan sonra bu rakam sadece % 10’a düşürülmüş. Düzenli bir okula başlamış ve orada başarılı bir şekilde gelişmeye başlamıştı; bu da ailesi tarafından hiç düşünülmemiş bir şeydi. Uzmanlaşmış okul programlarında bulunmuştu ve hiçbir şey onu hayata adapte etmeye yetmemişti.

Gracie’nin değişimleri kordon kanının beyne uyaran bir sonucu mu? Ya da büyüdükçe beyni olgunlaştı mı? Ailelerinin tamamı geçtiğine göre, ailesi bilinçaltında iyileştirmeleri büyütmeye kararlı olabilir mi?

Bunlar Gregory’lerin hala sormak istediği sorular. Ancak, kızlarının dönüşümünün Ocak 2015’teki transfüzyonundan yaklaşık altı ay sonra başladıklarını biliyorlar ve o tarihten beri de devam ediyor.

Babasının en sevdiği ayar onun yeni keşfettikleri sevgidir. Şımartıcı sarılmak yerine, şimdi bir kucaklaşmayı bekliyor.

Babası Wade Gregory, “Onu iyileştirdiğini düşünmediğimizi söyleyeceğiz, sahip olduğu küçük özelliklerin bazılarını görmeye devam ediyorsun” diyor. Ancak yine de, öğrenme eğrisinin aşırı yüklendiğini düşünüyorum, normalde yapmayacağı işleri yapması için zorladı. ”

Annesi şunları ekliyor: “O iyileşti ve biz bunun için sadece minnettarız – ister kök hücreler olsun ister olmasın, değişikliklerin gerçekleştiği için minnettarız.”

Gracie Gregory, Kuzey Carolina’daki Duke University’de yapılan ilk araştırmada yer alan 25 çocuğun biriydi .

Amaç: nadir kök hücreler içeren kendi göbek kordon kanlarından alınan bir kan naklinin otizmi tedavi etmesine yardımcı olup olamayacağını görmek.

Sonuçlar etkileyiciydi: Çocukların üçte ikisinden fazlası iyileşme bildirdi. Araştırmacılardan biri, otizmli çocuklar için uzun süreli tedavi olabileceğinden araştırmaları yoğunlaştırarak devam ediyor.

Aileler, heyecanlı olabilmek için cevaplanmamış çok soru olduğunu söylüyorlar. Duke araştırmacıları bunu kabul ediyor. Stem Cells Translational Medicine dergisinde yayınlanan ilk çalışma, olumlu sonuçların kesin kanıtı olan kontrollü, çift kör bir çalışma değil, bir güvenlik araştırmasıydı.

Gregory’ler kızlarının dönüşümünün Ocak 2015’teki transfüzyondan yaklaşık altı ay sonra başladığını söylüyorlar ve o tarihten beri de devam ediyor.

KAYNAK: http://edition.cnn.com/2017/04/05/health/autism-cord-blood-stem-cells-duke-study/index.html

DEVAMI DAHA SONRA BU SAYFADAN YAYINLANACAKTIR. Takip Ediniz. https://www.facebook.com/otizmgentr/

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …