Ana Sayfa / Haberler / Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu ile Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) işbirliğinde “Otizm Farkındalık” konulu söyleşi düzenlendi.

Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu ile Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) işbirliğinde “Otizm Farkındalık” konulu söyleşi düzenlendi.

Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu ile Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) işbirliğinde “Otizm Farkındalık” konulu söyleşi düzenlendi. Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Adem Kuyumcu, BEÜ Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu’ndaki söyleşide, Dünya Sağlık Örgütüile Birleşmiş Milletleri’nin (BM) dünya nüfusunun yüzde 10’nun çeşitli sınıflarda engelli olduğunu belirttiğini söyledi.

Türkiye’de 40 yıllık bir mücadelenin sonucunda 2005’de engelliler kanununun çıkarıldığını ifade eden Kuyumcu, şöyle konuştu: “Kanunların ve hakların varlığıyla ilgili Avrupa’yla eşit durumdayız. Artık Türkiye’de engelliler uğradıkları hak kayıplarıyla ilgili uluslararası mahkemelere gidebiliyor. Engellilik, bireyin bedensel veya zihinsel farklılığı nedeniyle toplumun dışında kalması değil.

Toplumun bozuk olması nedeniyle engelli bireyi dışlaması yani engellemesidir. Engelli birey aynı zamanda engellenen kişidir. Bu ne demek, ben yürüyebiliyorum, evimden çıkıp okula veya işe gidebiliyorum. Engelli birey, evinden çıkıp okula gidebilmesi gerekiyor ama gidemiyor. Sorun ne? Mimari yapıdır. Mimari engelleri kaldırırsak, hiç bir sorun kalmaz.” Söyleşi, otizmli annelerin deneyimleri ve yaşadıklarını anlatmasının ardından sona erdi.

Kaynak: Son Dakika

Bunuda Okumalısın

Sözler Tutulmuyor Devlet Bizi Yılda Bir Kez Hatırlamasın

“SADECE 2 NİSAN’DA DEĞİL, BİZİ HER ZAMAN FARK EDİN” Otizmli annesi: Sadece 2 Nisan’da haber …