Ana Sayfa / Haberler / Otizm Tedavisindeki Önemli Etkenler

Otizm Tedavisindeki Önemli Etkenler

Modern dünyanın çocuklarında çok sık yüzdelerde görülen ve tüm yaşamı etkileyebilen bir rahatsızlık olan otizm’in tanısının konması ve tedavisinin yapılması oldukça büyük bir önem arz ediyor. Çocuklarda 3 yaşından önce başlayarak, yaşamları boyunca etkilenmelerine yol açan ve genel olarak sosyal etkileşimde büyük sorunlar yaratan, iletişim bozulmasına yol açan, sınırlı ve yinelenen hareketlerin oluşumuna yol açan bir hastalık olarak çocuklar için büyük tehdit oluşturuyor. Ancak çocuklarda görülen otizmin tedavisinde erken tanı pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Otizm tedavisi temel amaç olarak otizmli bireylerin yaşam standartlarının kalitesinin arttırılması, sosyal yaşamlarında daha aktif hale getirilebilmeleri gibi noktalara odaklıdır. Günümüz modern çağının modern tıp biliminin gelişim seviyesinde otizm’in tedavisinde özellikle bireylerin yaş aralıkları, sahip oldukları hastalığın safhaları gibi faktörler, tedavinin belirlenmesinde doğrudan değişikliklerin ve farklılıkların oluşmasına yol açabiliyor.

Otizm rahatsızlıklarında tedaviye ne kadar erken başlanır ise o kadar kısa süreler içerisinde sonuçların alınabilmesi sağlanabiliyor. Otizm’in tedavisinde temel mantıkta yapısal öğretme, ergoterapi, sosyal yeti terapileri, konuşma ve dil terapisi, uygulamalı davranış analizleri ve gelişimsel modeller yer alıyor. Hasta bireylere otizm’in tedavisinde uygulanan her bir uygulama özellikle de bireyin her bir farklı açıdan daha iyi hale gelmesini sağlar. Bu tedaviler hasta bireye bu tarz etkilerde bulunduğu gibi aynı zamanda da hastalar için önemli bir rahatlama sağlayarak, çok daha kaliteli bir yaşam standardına kavuşabilmelerine yardımcı oluyor.

Ebeveynler ve bakıcılar açısından çocuklarda görülen otizm’in etkilerinden kaynaklı olarak yaşanan sosyal etkileşim ve iletişim sorunlarının her aşamada biraz daha çözülebilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması son derece önemli bir rahatlama, huzur ve mutluluk kaynağı olmaktadır. Bu sebeple de otizm’le mücadele eden çocuklar için uzman desteğinin tedavilerin her aşamasında sadece bireysel olarak değil ailece destek alınması, yaşam standartlarının daha kaliteli hale getirilebilmesine ve aynı zamanda da tedavinin çok daha doğru ve uygun bir süreçte devam etmesine olanak sağlar. Günümüzde yapılan en büyük hatalardan birisi olan alternatif tedavilerden uzak durulması bu tarz tedavilerin yüzde yüzlük bir başarı sağlamadığından büyük bir önem arz ediyor.

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …