Ana Sayfa / Haberler / Otizm Spektrum Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Otizm Spektrum Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Otizm spektrum bozukluğu olarak bilinen ve çocuk yaşlarda çıkan bozukluk için en iyi denebilecek tek bir tedavi bulunmuyor. Bütün profesyonel doktorlar otizmde erken teşhisin önemli olduğunu söylerken, bu bozukluk için ayrıntılı-özel bir program uygulanması gerekiyor.

Çocuğunuzun tedavisi için karar vermeden önce, elinizdeki seçenekler hakkında yeterli bilgi toplamanız gerekiyor. Öğrenebildiğiniz kadar öğrenin, tüm seçeneklere göz atın ve çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre bir karar verin. Bölgenizdeki okulları ziyaret edin ve onun için ihtiyaçlarına uygun bir yer seçiminde bulunun. Peki bunun öncesinde, otizm spektrum bozukluğu nasıl teşhis edilir ?

Otizm, 3 yaşından önce başlayan bir bozukluktur ve iletişim, sosyallik sorunlarına yol açar. Pek çok araştırma gösteriyor ki, otizm olan çocuklar ebeveynlerine aşırı derecede bağlıdır. Otizmli çocuklar, dışarıdan insanlarla bağlantı kurmakta zorluk çeker, anne ve babasından ayrılmak istemez ve sert tepkiler gösterirler.

Otizmli çocuklar konuşmayı da zorlukla öğrenirken, ilk doğum günlerinde muhtemelen bir ya da iki kelimeyi ancak öğrenebilirler. Jest-mimik kullanımını da bu çocuklar geç öğrenirken, doğru terapi uygulanarak konuşmayı öğrenmelerinde yardımcı olunabilir.

Aynı şekilde otizmli çocuklar davranışlarını da tekrar ederler ve bu sıradışı bir biçimde gerçekleşir. Yasaklara karşı daha az uyarlı olan otistik çocuklar, diğer insanlarla göz teması kurmaktan kaçınır, ismine tepki göstermez, sizin söylediklerinizi sanki duymuyor gibi davranır ve parmaklarıyla dahi talep ettikleri şeyi gösteremezler.

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …