Ana Sayfa / Haberler / Otizm ile mitokondri hasarı arasında bağlantı bulundu

Otizm ile mitokondri hasarı arasında bağlantı bulundu

Otizm, otizm spektrum bozuklukları (OSB) adı verilen, sosyal davranış ve iletişim anomalileri ile kendini gösteren psikolojik ve sinirsel gelişim bozuklukları arasında yer alan bir hastalıktır. New York’taki Ithaca Üniversitesi’ndeki araştırmacıların elde ettiği bulgulara göre, OSB ile mitokondri mutasyonları arasında bir bağlantı var.

Mitokondri, hücrelerin enerji üretiminden sorumlu yapılarıdır ve kendilerine ait özel bir DNA taşırlar. Ve her canlı bu DNA’yı annesinden almaktadır. Araştırmada, OSB teşhisi konmuş 903 çocuk ile hastalığa sahip olmayan kardeşleri ve annelerinin mitokondri DNA’ları üzerindeki mutasyonlar incelendi. OSB’li çocukların mitokondri DNA’larında, kardeşlerine kıyasla, 2 katından daha fazla zararlı mutasyon gözlemlendi. Ayrıca protein sentezinden sorumlu olabilecek genler üzerinde de 1,5 kat daha fazla zararlı mutasyon taşımaktaydılar. Fakat mitokondri üzerindeki bu mutasyonların, OSB’ye nasıl yol açtığı henüz bilinmiyor. Araştırmacılar mitokondri mekanizmasının daha iyi anlaşılması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Ve bu araştırmaların, gelecekte daha iyi tedavi yöntemlerinin ve önleyici tedavilerin geliştirilmesine yol açabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: Birgün

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …