Ana Sayfa / Haberler / “Otizm içimdeki hazine” semineri

“Otizm içimdeki hazine” semineri

Gaziantep’teki otizm semineri büyük ilgi gördü seminerin ana teması da “Otizm içimdeki hazine” oldu. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Gaziantep Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda Bahattin Teymur İlkokulu Sınıf Öğretmeni Yılmaz Ergen tarafından ‘Otizm İçimdeki Hazine’ semineri verildi.

Otizm hakkında öncelikle bilgi sahibi olun, farkındalığı anlayın. bu sözler uzmanından geldi ve “Otizm içimdeki hazine” başlığı altında anlatıldı. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Gaziantep Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda Bahattin Teymur İlkokulu Sınıf Öğretmeni Yılmaz Ergen tarafından “Otizm İçimdeki Hazine” semineri verildi.

GAÜN Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından düzenlenen seminerde Sınıf Öğretmeni Yılmaz Ergen, son yıllarda otizmin çok fazla arttığını vurgulayarak, özellikle beslenme noktasında kimyasal, GDO’lu ürünler, evlerin dekorasyonunda kullanılan boyalar gibi otizme sebep olduğu düşünülen çok fazla şey olduğunu söyledi.

OTİZM SON 20 YILDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Otizmin kesin bir nedeninin olmadığını kaydeden Ergen, “Otizm, son 20 yıl içerisinde çok fazla arttı. 20 sene önce binde bir kişide görülürken şimdi ülkemizde bu oran binde 40’dır. Empati kurmamız gerekiyor. Sadece otizmli çocuklara değil hangi engeli olursa olsun bir başkasına öteki gözüyle bakmamamız lazım” dedi.

AİLELERE DESTEK OLUNMALI

Otizmli kişilere karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi veren Ergen konuşmasının devamında, “Öncelikle otizm hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Çünkü önyargılı bir şekilde birçok kişi otizme ailenin yaptığı şeylerin neden olduğunu düşünüyor. Sadece telefon, tabletle oynuyor diye çocuğun otizmli olduğunu zannediyorlar. Halbuki öyle değil, bu nöro gelişimsel bir durum fakat tablet, telefon tetikleyen şeylerden birisidir. Öncelikle otizm hakkında bilgi sahibi olmaları ve o çocuğa farklı davranmaları lazım. Onu sosyalleştirme adına neler yapılabilir, aileye destek olunması lazım. Çünkü aileler psikolojik olarak çok yıpranıyorlar. Ailelere de her anlamda yardımcı olunması lazım” diye konuştu.

Bunuda Okumalısın

Dünya Down Sendromlular Spor başkanı öldü

Corona virüs Dünya Down Sendromlular Spor Fedenasyonu başkanı nı da öldürdü. Özel bireylerin spor başkanı …