Ana Sayfa / Haberler / Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, Avukat Hilal Çelik, Sucaattin Kırımhan, Akay Hökelek, Evren Yoldaş ve Bilge Uğur yer almaktadır.

2 Nisan Otizm Farkındalık Gününde kurulan derneğin başarılı çalışmalar ile çocuklarımıza destek olacağına eminiz. Hayırlı Olsun…

Kuruculardan Gökçen Kırımhan Sosyal Medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Otizmli bireylerin hak savunuculuğunu bir dernek çatısı altında yapma fikri aslında çok uzun zaman önce belirdi.

İşimin yoğun ve seyahat gerektiriyor olması, Ege’nin zorlu kaynaştırma eğitimi gibi nedenlerle bu fikri realize etme süreci biraz zaman aldı.

Otizmli bireyler için hak savunuculuğu çalışmalarını bireysel olarak ve üyesi olduğum İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği lle devam ettirdim.

Ege’nin kaynaştırma eğitimi boyunca karşı karşıya kaldığım ve hala devam eden eğitim hak ihlalleri nedeniyle kaynaştırma eğitimi uygulamaları ve yasal dayanakları hakkında araştırma yapma ve öğrenme gerekliliği ortaya çıktı.

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Hilal ÇELİK ile Ege’nin yasal hakları için 2 yıla yakın zamandan beri vermekte olduğumuz hukuk mücadelesi, bir dernek kurup sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi diğer otizmli bireylere ve ailelerine de aktarma eşiğine ulaştı. Sevgili Sedef Erken’in de teşvikiyle çalışmalara başladım.

Ege’nin eğitiminin tüm sorumluluğunun bende olduğu şu dönemde derneğin adı, tüzüğü ve etik ilkeleri üzerinde ince eleyip sık dokudum.

15 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz Otizm Buluşması’nda, derneği kurmak üzere olduğumuzu duyurduk.

Ve dün, yani 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde, Otizm Hakları Derneği – OhakDer kuruldu.

Destek olan herkese teşekkür ederim.”

Bunuda Okumalısın

‘Mucize Doktor’ final kararı aldı

FOX TV ekranlarında yayınlanan ‘Mucize Doktor’ ile ilgili şaşırtan bir gelişme yaşandı. Otizmli bir doktor …