Ana Sayfa / Haberler / “Otizm Farkındalığı için bir adım da sen at” SODES Projesi Kapanış etkinliği

“Otizm Farkındalığı için bir adım da sen at” SODES Projesi Kapanış etkinliği

“Otizm Farkındalığı İçin Bir Adım Da Sen At” SODES Projesi Kapanış etkinliğinde otistik çocukların halk oyunları gösterisi ve müzik korosunun seslendirdiği türküler dinleyen ve izleyenleri hayran bıraktı.

“Otizm Farkındalığı İçin Bir Adım Da Sen At” SODES Projesi Kapanış etkinliğinde otistik çocukların halk oyunları gösterisi ve müzik korosunun seslendirdiği türküler dinleyen ve izleyenleri hayran bıraktı.

“Otizm Farkındalığı İçin Bir Adım Da Sen At” SODES Projesi, Batman’da yaşayan otizmli çocuklara dikkat çekmek, toplumda farkındalık oluşturmak ve eğtimlerine müzikle halk oyunları il​e katkı sağlamak amacıyla  Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanarak SODES kapsamında Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklendiği belirtildi. “Otizm Farkındalığı İçin Bir Adım Da Sen At” SODES Projesine Haziran 2016’da başlandığını belirten Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rohat Cebe proje kapsamında ilgi ve yeteneklerine göre otizmli öğrencilerimize yönelik müzik ve halk oyunları kursları verildiğini açıkladı.

İZLEYENLERİ HAYRAN BIRAKTILAR

“Otizm Farkındalığı İçin Bir Adım Da Sen At” Projesi Kapsamında İl Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen proje kapanış etkinliğinde konuşan Öğretim Üyesi Cebe, “Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro gelişimsel bozukluktur. Otizm günümüzde zihinsel yetersizlikten sonra en sık rastlanan nöro gelişimsel yetersizliktir. Batman ilimizde otizm tanısı konulmuş 100’e yakın otizmli çocuk olduğu bilinmektedir. Bu proje kapsamında, ilimizde otizm spektrum bozukluğu olan çocukların toplumla kaynaşması ve değişik etkinliklere katılabilmesi için toplumda farkındalık oluşturmak amacındadır” dedi. Otistik çocukların müziğe karşı önemli düzeyde bir duyarlılıkları olduğunu, yapılan eğitimler sonucunda otizmli bireylerde sosyal becerilerinin geliştiği; görme, işitme, dokunma duygularının geliştiği, öfke davranışlarının azaldığını ifade eden Öğretim Üyesi Cebe Batman’daki otistik çocukların eğitimlerine katkıda bulunmak ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla bu projeyi oluşturduklarını anlattı. Proje kapsamında belirlenen 45 kursiyere bağlama, piyano, vurmalı çalgılar eğitimi, 15 kursiyere halk oyunları kursu verildiğini açıklayan Doç. Dr. Cebe 50 gün boyunca her kurs için 15 çocuk günde 2 saat eğitim alarak eğlenerek kişisel gelişim kaydettiğini söyledi.

BU PROJE ÇOK ÖNEMLİ

“Otizm Farkındalığı İçin Bir Adım Da Sen At” SODES Projesi Kapanış etkinliği, proje kapsamında verilen kurslarda yer alan otistik çocukların halk oyunları gösterisi, müzik dinletisi ve müzik korosu türküleri katılımcılar tarafında beğeniyle dinlendi ve izlendi. Otistik çocuklarımıza uygun imkanların sağlanması halinde öğrenebildiği ve öfkelerini kontrol edebildiklerini bu proje ile topluma gösterdiklerini ifade eden Doç. Dr. Cebe “Proje Süresince bizden desteklerini esirgemeyen başta  Sayın Batman Valisi Ahmet Deniz’e, Rektörümüz Sayın Abdüsselam Uluçam’a ve Özel Eğitim ve Uygulama Okulu’na teşekkür ederim” dedi.

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …