Ana Sayfa / Haberler / Otizm, Engelsiz filmler festivalinde

Otizm, Engelsiz filmler festivalinde

SABANCI Vakfı’nın Türkiye’de, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin farklı alanlarda yaptıkları çalışmalar ile yarattıkları olağanüstü etkileri görünür kılarak topluma ilham vermek amacıyla 2009 yılından bu yana yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programı, onuncu yılını tamamladı.

On yıldır yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları gidermek üzere geliştirdiği projelerle topluma cesaret veren 190 Fark Yaratan’ın videoları, yurt içinde ve yurt dışında 33 milyonu aşkın izlenme rakamına ulaştı. Sabancı Vakfı’nın onuncu sezonunun 15 ‘Fark Yaratan’ından biri olan Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye’de yaşayan 8.5 milyon engelli bireyin kültürel hayata eşit katılımını sağlamak için büyük bir fark yaratıyor.

2013 yılında Ankara’da bir grup arkadaş tarafından hayata geçirilen Engelsiz Filmler Festivali’ndeki tüm filmler görme engelli bireyler için sesli betimleme, işitme engelli bireyler için işaret dili ve ayrıntılı altyazılar eklenerek gösterime hazır hale getiriliyor. Bunun yanında otizm dostu ek gösterimler de gerçekleştiriliyor. Festivalin yapılacağı mekanlar da ortopedik engelli bireylerin erişebileceği mekanlar arasından seçiliyor.

KAYNAK : SABAH

Bunuda Okumalısın

Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu su kanalına iterek öldürdü. – Video Haber

Kan donduran bir cinayet, güvenlik kamerası görüntüleriyle ortaya çıkarıldı. Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu …