Ana Sayfa / Videolar / Otizm Çocuklarda Nasıl Anlaşılır? Op.Dr. Banu Çiftçi Soruyor Prof. Dr. Özgür Öner Anlatıyor

Otizm Çocuklarda Nasıl Anlaşılır? Op.Dr. Banu Çiftçi Soruyor Prof. Dr. Özgür Öner Anlatıyor

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ tarafından hayata geçirilen web tv nin konuğu Prof. Dr. Özgür ÖNER oldu. Otizm Çocuklarda Nasıl Anlaşılır konusunda kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.

Resmi youtube kanalından ve resmi internet sitesinden yayınlanan videoda Prof. Dr. Özgür ÖNER Otizm’i anlatıyor.

Banu ÇİFTÇİ’nin sorularını yanıtlayan Özgür ÖNER Otizm’i oldukça özgün bir dille ve örneklerle anlatıyor.

İyi Seyirler..

 

Op. Dr. BANU ÇİFTÇİ KİMDİR?

Operatör Doktor Banu Çiftçi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıdır. 1993-2000 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gördü. Uzmanlık eğitimini, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda tamamladı.

Devlet hizmeti yükümlülüğünü,  2005-2006 yıllarında Van Başkale Devlet Hastanesi’nde yaptı.

Eğitimine yurt dışında devam etmek için 2006-2007 yıllarında New York Cornell University, Weill Medical College, Medikal Etik Departmanı ve Tüp Bebek Merkezi’nde gözlemci olarak bulundu. 2008 yılında Mount Sinai School of Medicine, New York Kadın Hastalıkları ve Doğum, Maternal-Fetal Tıp Departmanı’nda, daha sonra da Londra’daki King’s College Hospital, Harris Birthright Research Center for Fetal Medicine’da bulundu.

Op. Dr. Banu Çiftçi aynı zamanda “Yeryüzü Doktorları” ve “Tüm Afrika’nın Dostları Derneği” ile gönüllü hekim olarak; 2012’de, Somali Mogadişu’da,  2015’te Kongo DC’de ve 2016’da Uganda’da olmak üzere, sahra altı Afrika’da çok sayıda hasta gördü ve ameliyat gerçekleştirdi. Birçok farklı projede yer almasına ortam hazırlayan Kızılay Merkez Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Op. Dr. Banu Çiftçi özel uzmanlık alanına, radyo televizyon sunuculuğu eğitimini de ekledi. ‘Dialog’ adlı kuruluşun ‘Televizyon Programları ve Haber Sunuculuğu Bölümü’nden mezun oldu.

2012 yılında 1 yıl boyunca, TRT Okul kanalında canlı olarak yayınlanan ‘Anne Çocuk Programı’nın sunuculuğunu yaptı.

Çok sayıda uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çalışmaları ve kitap çevirileri var.

Halen Fulya’daki özel muayenehanesinde gebe ve hastalarına hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Aynı zamanda, resmi YouTube kanalı ‘Op. Dr. Banu Çiftçi Web TV‘de, “Herkesin anlayabileceği basitlikte” uzmanlık alanıyla ilgili tıbbi konularda yayınlar yapmakta ve Türkiye’nin dört bir tarafında, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileriyle buluşarak, “Başarı, Sınavlar ve Hayata Dair” konulu söyleşiler yapmaktadır.

Op. Dr. Banu Çiftçi’nin detaylı özgeçmişi için lütfen tıklayınız…

Prof. Dr. ÖZGÜR ÖNER KİMDİR?

Özgür Öner, 1974 yılında Ankara’da doğdu. Orta öğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, lise öğrenimini ise Ankara Fen Lisesi’’nde tamamladı.

1991 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’’nde başladığı altı yıllık tıp eğitimi sonrasında, uzmanlığını 2003 yılında yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi bölümünde aldı.

İhtisasını bitirdikten sonra sırasıyla, Haydarpaşa GATA, Etlik İhtisas, Dışkapı Çocuk ve Sami Ulus Çocuk Hastanelerinde çalıştı.

2008’de doçentlik ünvanını aldıktan sonra, Sami Ulus Çocuk Hastanesi’nde şef yardımcısı olarak görev yaptığı 2009 senesinde, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki ilk Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Eğitim Kliniği ve Otizm Mükemmeliyet Merkezi’nin kurulmasında etkin görevler aldı.

2013-2015 yılları arasında çalışmalarına Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam ederken Profesör oldu ve bir yıl Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü.

Öner, 2015 yılı sonunda Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden ayrılarak 2016 yılı başında Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Öğretim Üyesi olarak, bilimsel çalışmalarını İstanbul’da sürdürmeye başladı.

Aynı zamanda, 2002 yılından bu yana Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Boston Çocuk Hastanesi’nden Prof. Dr. Kerim Münir ile bilimsel çalışmalarına devam eden Öner, National Insitute of Mental Health (Amerikan Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü) tarafından desteklenen ve Prof. Dr. Kerim Münir tarafından yönetilen, Global Mental Health (Küresel Akıl Sağlığı) Programı’nın Bilimsel Koordinatörlüğü ve Boston Çocuk Hastanesi’nde Araştırma Danışmanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Global Mental Health (Küresel Akıl Sağlığı) Programı kapsamında Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’da çalışmalarına devam eden Öner, Üsküp’te kurulması planlanan Otizm Merkezi projesinde danışmanlık yapması için Mart 2016’da Makedonya Üsküp’e davet edilmiş, Makedonya’nın yanı sıra Arnavutluk ve Bosna-Hersek’te de kurulacak Otizm Merkezleri ile ilgili projelerin de danışmanlığınını üstlenmiştir.

Özgür Öner, şu ana kadar 60’a yakın uluslararası bilimsel yayın yapmış, yerli ve yabancı kitaplarda bölümler yazmış, kendi alanında birçok bilimsel ödül almıştır.

Halen; Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda; otizm, madde bağımlılığı, kullanımı kontrole tabi ilaçlar, çocuk istismarı, engelli raporları, tıpta uzmanlık müfredatı, ilaç kullanımı, evlat edinme gibi birçok alanda bilimsel kurullarda yer almaya ve eğitim vermeye devam etmektedir.

Ayrıntılı bilgiler için tıklayınız

Bunuda Okumalısın

Tut Yüreğimden Anne Filmiyle İlgili Paylaşımı Ağlattı

Tut Yüreğimden Anne filmini izleyen otistik çocuk annesi, yaşadıklarını anlattı. Eşi tarafından evden kovulunca çocuğu …