Ana Sayfa / Araştırma / Otizm belirtileri ile sinestezi arasındaki somut bağlar ilk kez keşfedildi

Otizm belirtileri ile sinestezi arasındaki somut bağlar ilk kez keşfedildi

Otizm belirtileri ile sinestezi arasındaki somut bağlar ilk kez keşfedildi ve açıklandı. Yeni araştırma iki koşul arasındaki benzerlikleri buluyor ve daha önce düşünülenden nasıl daha yakından ilişkili olabileceğini önermektedir.

Sussex Üniversitesi’ndeki psikologların yeni araştırmalarına göre, otizm belirtileri ile sinaestezi arasındaki somut bağlantılar ilk kez keşfedildi ve netleşti.

Sussex ve Cambridge Üniversitesi’nde dünyanın önde gelen uzmanları tarafından yürütülen ve Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışma, iletişimsel yetenek ve sosyal becerilerdeki açık farklılıklara rağmen, her iki grubun duyusal hassasiyetinde belirgin şekilde benzerlik arzettiğini keşfetti.

Daha önceki iki çalışma, otizm konusundaki sinaestezinin prevalansında artış olduğunu tespit ettiler; bu da her zaman birlikte bulunmadığı halde, iki koşulun tek başına şans eseri beklenenden daha sıklıkla meydana geldiğini düşündürdü. Bununla birlikte, bu ikisi arasında kesin bir semptomatik bağlantı kurmaya çalışan ilk çalışmadır.

Sinaresizlik ve otizm, sinemanın, müziklerin renkleri tetikleyebileceği ya da kelimeleri tatlar tetikleyebileceği “duyumların birleşmesi” olarak tanımlanan sinir estezi ve bozulmuş sosyal anlayış ve iletişim tarafından tanımlanan otizmin farklı şeyler olduğu anlamına geliyor.

Yeni araştırma, her iki grubun belirli ses ve ışıklardan kaçınma ve detaylara katılma eğilimindeki farklılıkları bildirme gibi duyusal duyarlılığın arttığını bildirdiğini gösteriyor. Bununla birlikte, sinestikler, genellikle otizmi tanımlayan geleneksel iletişimsel semptomların zorluklarını bildirmeme eğilimindeydi. Araştırma, iki koşul arasında kesinlikle bağlantılar olduğunu gösterirken, bunlar sosyal değil duyusal görünüyor.

Çalışma Sussex Psikoloji meslektaşı Profesör Julia Simner’ın yanısıra, Bilişsel Sinirbilimi Profesörü ve Sussex Sinirbilimi Eş Müdürü Profesör Jamie Ward tarafından yürütülmüştür; Ve Profesör Simon Baron-Cohen, Cambridge Üniversitesinde Gelişimsel Psikopatoloji Profesörü ve Otizm Araştırma Merkezi Direktörü.

Araştırmada yorum yapan Prof Ward, “Synaesthesia, geleneksel olarak otizmden ziyade otistik olarak söylenebilirken, geleneksel olarak otistik bozukluklardan daha çok bir hediye olarak görülüyor. Araştırmamız, ikisinin de daha önce düşündüğünden çok daha fazla ortak olduğuna işaret ediyor ve Otistik insanlarda duyusal özelliklerin birçoğunun sinematik deneyim yaşayanlarda da bulunduğunu göstermektedir.

“Daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, otizm gibi yetenekler bağlamında otizm anlayışımız, savantizm gibi otizmdeki daha pozitif yönlerden bazılarının sırlarını çözmemize yardımcı olurken, iki koşul arasındaki nörolojik bağlantıları da açığa çıkarmamıza yardımcı olabilir” dedi.

Otizmli insanlarda savantçılık meselesine daha yakından bakan araştırmacılar tarafından yapılan bir diğer araştırma makalesinin yakında çıkması bekleniyor.

İlk araştırmalarını güçlendirdikçe, sinir estisinin, aritmetik, hafıza ve sanatta üstün yetenekler gibi beklenmedik “savant” yeteneklere sahip otistik insanlarda özellikle yaygın olduğunu gösterir.

Prof. Ward ekledi: “Bazı teoriler, artan duyu duyarlılığı ile otizmde bozulmuş sosyal işlevsellik arasında nedensel bir bağlantı önerse de, araştırmamız şu ana kadar otizm, otizmle aynı spektrumda duyusal bir bakış açısıyla değerlendirilmesinin değerini göstermektedir.

Otistik ve sinestetik insanlarda algısal, bilişsel ve sosyal belirtiler ile yetenekler arasındaki ilişkiyi araştırmaya devam edebilmeyi umuyoruz “dedi.

Kaynak: http://www.megahaber.net/otizm-ve-sinestezi-arasindaki-duyusal-baglar-belirlendi-1572.html

Bunuda Okumalısın

Sözler Tutulmuyor Devlet Bizi Yılda Bir Kez Hatırlamasın

“SADECE 2 NİSAN’DA DEĞİL, BİZİ HER ZAMAN FARK EDİN” Otizmli annesi: Sadece 2 Nisan’da haber …