Ana Sayfa / Haberler / Otizm, Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nde!

Otizm, Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nde!

Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı ve otizmli bir çocuk annesi Aylin Sezgin, Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nde görülme sıklığı tüm dünyada hızla artan otizme dikkat çekti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun, AB Üye Ülkeleri ve Kültür Merkezlerinin katkıları ile düzenlenen Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri, 5-18 Aralık tarihleri arasında İstanbul, Ankara, Mersin, Giresun, Urfa ve Diyarbakır Fidanlık Mülteci Kampı’nda gerçekleştiriliyor.

Etkinliğin İstanbul ayağına yönelik olarak Macar Kültür Merkezi’nde engellilik ve engellilerin toplumsal yaşama eşit katılımı konusunda düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan otizmli bir çocuk annesi, Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, otizmli çocukların eğitim haklarına dair önemli bilgiler verdi.

Günümüzde her 68 çocuktan 1’inin otizm riski ile dünyaya geldiğini belirten Sezgin şunları söyledi:

“Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk. 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’ine otizm tanısı konarken, bugün dünyada otizmin görülme sıklığı 68’de 1’e yükseldi. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor. Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı ise, kızlardan 4 kat fazla. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.142.586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4.568.000 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. 0-18 yaş grubundaki yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimizin ise sadece 29.905’i okullaşabilmiş ve eğitime ulaşabilmiş durumda. Bu da maalesef çok düşük bir rakam. Ancak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Başbakanlık tarafından kabul edilen Otizm Eylem Planı, milyonlarca otizmli birey ve ailesi için oldukça umut verici bir gelişme. Tohum Otizm Vakfı olarak başından beri desteklediğimiz bu planın takipçisiyiz ve hayata geçirilmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.”

Natural Disorder (97’) ve So Far So Near (80’) filmlerinin gösteriminin de yapıldığı 6. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri kapsamında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 28 Avrupa ülkesinden 30’u aşkın film ücretsiz olarak seyircilerle buluşuyor.

Kaynak: NTV

 

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …