Ana Sayfa / Haberler / Otizm Anneleri Anlayış Bekliyor

Otizm Anneleri Anlayış Bekliyor

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy minibüsünde otizmli bir çocuğun ve dedesinin araçtan indirilmek istenmesine tanıklık eden psikolog Cihan Çelik, ‘’otizmlilere hassas davranın’’ çağrısını yapıyor. Otizmli çocuğu olan anneler ise ‘biraz anlayış’ istiyor

Geçtiğimiz hafta Kadıköy-Pendik ve Kadıköy-Kartal minibüs hattında iki otizmli çocuğun minibüsten indirildiği haberleri gündeme gelmişti. Otizmli eski öğrencisinin ve dedesinin diğer yolcular tarafından minibüsten indirilmeye çalışıldığına tanık olan psikolog Cihan Çelik, yaşananları sosyal medya hesabından paylaşınca otizmli çocuğu olan aileler benzer şikâyetleri dile getirmeye başladı.

Gazete Kadıköy olarak Cihan Çelik’e ulaşıp olay günü neler yaşandığını ve otizmli bireylerin toplu ulaşım araçlarında yaşadığı problemleri konuştuk. Otizm ve çocuk-aile danışmanlığı yapan Psikolog Cihan Çelik o gün yaşananları şu şekilde anlattı: ‘İş çıkışı Küçükyalı’dan Kadıköy’e doğru bindiğim minibüse bir süre sonra Alican ve dedesi bindi. Nejat Bey ”biraz ses çıkabilir şimdiden kusura bakmayın’ diyerek başladı yolculuğa. Selamlaştık, karşıma oturdular ve Alican otizmden kaynaklı ara ara çığlık atma, ayağa kalkma davranışları göstermeye başladı. Fakat zarar verici düzeyde değil, kendi kendine. Daha sonra bir teyze, çok bağırdığını söyleyip susması gerektiğini, susmuyorsa inmesi gerektiğini söylemeye başladı, sonrasında arkadan da ‘aynen çok gürültü’ sözlerini duymaya başladım. Birkaç kişi daha destek verince Nejat Bey inmek istedi. Ben inmelerini engelledim. Nejat Bey durumu anlatmaya çalıştı. Sonrasında ben de durumu izah etmeye çalıştım.”

“ÇOK SIK YAŞANIYOR”

Yaşadıklarını sosyal medyadan paylaştıktan sonra onlarca mesaj aldığını söyleyen Çelik, “Sinemadan çıkarılan, yemeğe dışarıya gidemeyen, parkta sorun yaşayan, araçlardan indirilen insanların mesajları… Çok sık yaşanıyor, sadece herkes bunu anlatmıyor. Ya da insanlar artık anlatmaktan yorulmuşlar” dedi.
Otizmli çocukların ve yetişkinlerin sosyalleşme sorunu yaşadığını vurgulayan Çelik, otizmli bireylerin günlük yaşamda yaşadığı problemleri şu şekilde sıraladı: “Otizm sürecinde en zor olay, hayata katılıp, sosyalleşmek. Çocuklar bu ortamları bulamıyor, aileler ve eğitimciler suni ortamlar yaratmaya çalışıyor. Fakat o yapay ortamlar gerçek ortam gibi olmuyor. Çocuklar bir markete, bir bakkalla dahi giderken zorlanıyor ya da gidemiyorlar. İnsanların da bu olumsuz reaksiyonları elbette durumu zorlaştırıyor. Ailesi ile çay içen otizmli bir çocuğa mekandaki insanların homurdanarak bakması çok zor bir durum. Bunu hayal ettiğinizde anlayacaksınız.”

“ONLARA ACIMAYIN, HASSAS OLUN”

“Otizmli bireylerin ihtiyacı; topluma karışıp, vakit geçirebilmek ve bunu öğrenmektir” diyen Çelik, “Otizmli çocuklar acınmak, muhtaç gibi hissedilmek istemiyorlar. Sadece diğer insanlara nasıl davranılıyorsa benzer şekilde davranılmasını bekliyorlar. Tolerans olarak daha hassas olunmasını ve koşulsuz kabul istiyorlar. Otizmden kaynaklı çığlık attığında dönüp ona bakılmasını ve kendi etrafında döndüğünde ‘otur’, ‘kalk’ komutlarını herkesten duymak istemiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

ANNELER SORUNLARINI ANLATTI

Otizmli çocuğu olan anne ve babalar zamanlarının büyük bir çoğunluğunu çocukları ile geçirmek zorunda. Çünkü otizmli bireyler hayatlarını kendi başlarına idame ettiremiyor. Çocukların bakımını üstlenmek, ihtiyaçlarını karşılamak da daha çok annelere kalıyor. Gazete Kadıköy olarak otizmli çocuğu olan Güler Korkmaz ve Semra Ararat ile konuştuk.

Beş yaşında Hayat adında otizmli bir çocuğu olan Semra Ararat, otizmli çocukların toplu ulaşım araçlarında ayakta kalmak yerine oturmayı tercih ettiğini ancak diğer yolcuların otizmli çocuklara yer vermediğini söylüyor. Engelli olmayan vatandaşların bile toplu ulaşım araçlarında kolay ve rahat seyahat edemediğini ifade eden Ararat, “Engelli bireylere en azından okula giderken servis temin edilmeli. Yer istediğimizde insanlar tuhaf tuhaf yüzümüze bakıyor. Çocuğumun otizmli olduğunu söylediğimde ise anlamıyorlar. İnsanlara bunun bir hastalık olduğunu anlatmaktan bıktık. Gazete ve televizyon haberlerinde bu konu daha çok işlenmeli. Kamu spotu da yayınlanabilir” diyor. Otizmli bireylerin sadece ulaşımda sorun yaşamadığını belirten Ararat, otizmli bireylerin sosyal hayata karışmasının da önemli olduğunu vurguluyor.

On iki yaşında Gökberk adında otizmli çocuğu olan başka bir anne Güler Korkmaz da toplum ulaşım araçlarında çok fazla sorun yaşadıklarını söylüyor. İnsanların bakışlarından rahatsız olduklarını ifade eden Korkmaz, “Oğlum yüzde seksen otizmli. Ben özellikle boş olan araçları tercih ediyorum. Rahat oturabilmek için. Ama bazı insanlar Gökberk’i yerinden kaldırmak istiyor. Bu durum beni çok rahatsız ediyor” diyor. İnsanların otizm konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen korkmaz, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “ Otizmli çocukların engelli olduğu fiziksel görüntülerinden anlaşılmıyor. Geçtiğimiz günlerde bir saat boyunca boş bir araç bekledik. Gökberk ile minibüsün en arkasına oturduk. Minibüs dolunca yaşlı bir teyze gelip oğlumun yerine oturmak istedi. Ben de durumu izah ettim. Ama insanlar çoğu zaman anlayış göstermiyor. Daha fazla anlayış bekliyoruz. İsteğimiz sadece bu. ‘’

Kaynak: Gazete Kadıköy

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …