Ana Sayfa / Haberler / Otistik Bozukluk Erkek Çocuklarda, Kız Çocuklarına Oranla 2-3 Kat Daha Sık Rastlanıyor

Otistik Bozukluk Erkek Çocuklarda, Kız Çocuklarına Oranla 2-3 Kat Daha Sık Rastlanıyor

Çocukluk çağından itibaren bireyin dış dünyadaki uyarıları algılamasını ve bunları düzenleyip kullanmasını engelleyen nörolojik ve psikiyatrik bir rahatsızlık olan otizm, kişinin tüm yaşamını etkiliyor.

Uzmanlar, otistik bozukluğun özellikle erkek çocuklarda daha sık görüldüğünü kaydediyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, otistik bozuklukların 10 bin kişide 6 ila 9 oranında görüldüğünü belirtiyor. Otistik bozuklukların erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla 2-3 kat daha sık rastlandığını söyleyen Atasoy, küçük çocuklarda ve hafif belirtilerde seyreden tiplerde bu hastalığı teşhis etmenin zorlaştığını aktarıyor.

Psikiyatri uzmanı Zafer Atasoy, “Otistik bozukluklar, çoğunlukla çocukluk çağında taklit yeteneğinin olmaması ve iletişime yönelik jestlerin gelişmemesi şeklinde görülüyor.” diyor. Çocuklarda erken dönemlerde çoğunlukla 1 yaşından sonra, daha az sıklıkla olsa da 1 yaş öncesinde de kendini belli ettiğini aktaran uzman, “Göz temasının kurulamaması, karşılıklı dikkatin gelişmemesi, özellikle bebeklik döneminde saptanabilecek önemli belirtilerdir.” ifadelerini kullanıyor.

Otistik bozukluklarda laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerinin kesin teşhis için yeterli olmadığını dile getiren Atasoy, doğru tanıyı koymanın en önemli yolunun klinik belirtiler olduğuna dikkat çekiyor. Zafer Atasoy, erken tanı ve zamanında müdahalenin hayati bir önem taşıdığı otistik bozukluklarda en önemli tedavinin çocuğa uygulanacak yoğun eğitim olduğunu kaydediyor.

Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı Atasoy, şu önerilerde bulunuyor: “Konuşma ve dil terapisi, uğraş terapisi, duyu entegrasyonu, egzersiz, fizik tedavi ve davranışsal terapiler, hastalığın ağırlığına ve her çocuğun özel durumuna göre belirlenmektedir. Beyin gelişiminin daha hızlı olduğu ilk 5 yaş içinde yapılacak bu tedaviler, çocuğun ilerleyen yaşlarda yaşıtlarına yakın davranışlar sergilemesini sağlayacaktır.”

Bunuda Okumalısın

Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu su kanalına iterek öldürdü. – Video Haber

Kan donduran bir cinayet, güvenlik kamerası görüntüleriyle ortaya çıkarıldı. Bir anne, 9 yaşındaki otizmli oğlunu …