Ana Sayfa / Haberler / OÇEM Mutfağına Kocaeli Anneleri’nin Eli Değdi

OÇEM Mutfağına Kocaeli Anneleri’nin Eli Değdi

Otizmli çocukları yaşama adapte etmek ve onları kendi kendilerine yetebilecek özellikler kazandırmak üzere kurulan İzmit’teki OÇEM’in (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nin) yepyeni bir mutfağı var artık.

Kocaeli Anneleri Derneği tarafından yaptırılan ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde açılan mutfakta; hem çocuklar günlük yaşam becerileri kazanacak hem de onları bekleyen anneleri zamanlarını daha verimli geçirecekler. Otizmli olmak ve otizmli bir çocuk sahibi olmak hayatın zorlu sınavlarından biri. Elbette ki iyi bir eğitim almak onların da hakkı. Bu amaçla; otizm tanısı konmuş 3-14 yaş grubundaki öğrencilere öz bakım, toplumsal yaşam yetileri, akademik beceriler ve sosyal uyum becerileri kazandırarak kendi kendilerine yeter hale gelmesini sağlamak amacıyla kurulan OÇEM, Kocaeli Anneleri Derneği’nin katkılarıyla otizmli çocuklarımıza daha da yararlı bir hale geldi. Derneğin destekleriyle oluşturulan mutfakta; otizmli çocuklarımız portakal kesip suyunu sıkmak, alışveriş sonrası market poşeti boşaltıp yerleştirmek veya sandviç yapmak gibi günlük yaşam becerilerini geliştirecekler.

ANNELER DE DÜŞÜNÜLDÜ

Duyarlı destekleriyle dikkat çeken STK’lardan olan Kocaeli Anneleri Derneği, OÇEM’deki otizmli çocukların annelerini de unutmadı. Çocukların eğitim aldığı sırada yaklaşık olarak 5-6 saat onları beklemek zorunda kalan anneler için de Atölye Terapi’den Arzu Danyer ile birlikte bir atölye de kuruldu. Bu atölyede anneler öğrenecekler, üretecekler ve aile ekonomisine katkı sağlayacaklar.

8 MART’TA ANLAMLI AÇILIŞ

OÇEM’in yeni mutfağının açılışı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gibi anlamlı bir günde yapıldı. Açılışa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Kocaeli Anneleri Derneği üyeleri, çocukları için günün önemli bir bölümünü OÇEM’de geçiren anneler, Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Musa ÖNAL ve OÇEM yetkilileri katıldı. Açılışta bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen;  “Otistik çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri için yapılan bu çalışmadan dolayı Kocaeli Anneleri Derneği’ne çok teşekkür ederiz” dedi. Akmanşen, otistik çocuklarımızın günlük yaşama adapte olmaları hem onları hem ailelerini güçlü kılacağını, toplumsal olarak kalkınmanın yolunun birbirimize destek olmaktan geçtiğini söyledi. Kocaeli Anneleri Derneği Başkanı Hande Kaya ise; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gibi anlamlı bir günde böyle bir açılışı yapmak mutluluk duyduklarını, OÇEM’deki çocuklar ve anneleri için yararlı bir işe imza atmanın manevi anlamda kendilerini güçlü kıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.sanalbasin.com/ocem-mutfagina-kocaeli-annelerinin-eli-degdi-23999803

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …