Ana Sayfa / Haberler / ÖÇED’ten Farklılıklara Saygı Parkı Projesi

ÖÇED’ten Farklılıklara Saygı Parkı Projesi

Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Bütçe Senin Karar Senin Projesi kapsamında değerlendirmeye giren Farklılıklara Saygı Parkı projesi ön elemeyi geçti şimdi oylarınızı bekliyor.

Zihinsel olarak farklı gelişen bireylerin akranları ile birlikte zaman geçirebileceği, sanat ve etkinlik mekanı olarak İstanbullulara hizmet verecek, tüm engel grupları için erişilebilir bir park ihtiyacı nedeniyle bu projenin hayata geçirilmesi öngörülmüştür.

Bu proje kapsamında engelli bireylerin toplum ile bütünleşme konusunda yaşadığı sorunların ‘yardım’ ile değil, hak temelli çalışmalar ile gerçekleşmesi için erişilebilir alanlar yaratılması için tüm yaş gruplarına hitap edebilecek tasarım özelliklerine sahip, engellilik, cinsiyet fark etmeksizin herkesin kullanabileceği bir “Farklılıklara Saygı Parkı” tasarlanması amaçlanmaktadır.

PROJE ADI

Farklılıklara Saygı Parkı

PROJENİN ÇALIŞMA ALANI

Zihinsel farklı gelişen bireylerin akranları ile birlikte zaman geçirebileceği , sanat ve etkinlik mekanı olarak İstanbullulara hizmet verecek, tüm engel grupları için erişilebilir bir park.

PROJENİN AMACI

Farklı gelişen ve engelli bireylere nasıl yaklaşacağını bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu bir toplumda yaşıyoruz. İnsanlar farklılıklara saygı odaklı değil, engelliliğe acıyan bir bakışla yaklaşıyor. Kendinden farklı olana üzülme, içinden geldiği kültüre göre sevecen cümlelerle ve fiziksel temasla onu ya da ailesini teselli etme duygusuna kapılıyorlar. Engelli bireylerin toplum ile bütünleşme konusunda yaşadığı sorunların ‘yardım’ ile değil, hak temelli çalışmalar ile gerçekleşmesi için erişilebilir alanlar büyük önem taşıyor.

Zihinsel farklı gelişen engel grubundaki bireylere baktığımızda, özellikle pandemide yaşamlarının evlerinde aileleri ile sınırlandığını görüyoruz. Bu bireyler gençlik enerjilerini harcayamadığı için fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşarken, ebeveynleri de onların enerjilerine yetişemiyor.

Parka gittiklerinde çevrenin yadırgayan bakışları, nedeniyle ebeveynleri onları parka götürme sıklıkları azalıyor. Bunun bir nedeni de, ergenlik çağındaki farklı gelişen gençlerin de daha küçük yaş gruplarına yönelik park oyun elemanlarını kullanmak istemeleri.

Bu nedenle tüm yaş gruplarına hitap edebilecek tasarım özelliklerine sahip,  engellilik, cinsiyet fark etmeksizin herkesin kullanabileceği bir parka özlem duyuyoruz.

Kaç yaşında olursa olsun, çocukluk yapma hakkının kullanabileceği bir mekanın hepimize iyi geleceğine inanıyoruz.

Adının “Farklılıklara Saygı Parkı” konularak, buraya gelecek herkesin önyargısız düşünmesine bir davet yapmak istiyoruz.

 

PROJEYE DUYULAN İHTİYAÇ

Farklı zihinsel gelişim gösteren  bireyler başta olmak üzere, tüm engel grubundaki çocuklar erişilebilirler ve huzur hakları gözetilmiş, akranları ile ayrıştırılmaksızın ama kendilerini de farklı hissetmeksizin sosyalleşebileceği kamusal alanlara ihtiyaç duyuyor.

 

PROJENİN HEDEFLERİ

  1. Farklı engel gruplarının, zihinsel ve gelişimsel farklılığı olan gençlerin ve çocukların izole hayat döngülerini kırması ve toplumsal yaşamın bir parçası olarak sosyalleşmesi.
  2. Farklı gelişen birey aileleri ile diğer ailelerin arasında deneyimin ve dayanışmanın artması.
  3. Farklılıkların yaşayarak, deneyimleyerek, dostluk kurularak öğrenilmesi.
  4. Parkta gerçekleştirilecek ücretsiz spor, konser ve diğer sanat etkinlikleri ile her kesimden insanın ziyaret etmek isteyeceği bir alan oluşturmak.

PROJE SAHİBİ : ÖZEL ÇOCUKLAR EĞİTİM VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (ÖÇED)

PROJE OYLAMA SAYFASI: https://butcesenin.istanbul/projeler/detay/67123071

Bunuda Okumalısın

Atipik Otizm İyileşir mi?

Çocuğuna Atipik Otizm teşhisi konulan aileler genel olarak Atipik Otizm İyileşir mi? konulu aramalar yapmaya …