Ana Sayfa / Haberler / Obez annelerin çocuklarında otizm riski!

Obez annelerin çocuklarında otizm riski!

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Hakan Çoksüer, obez annelerin bebeklerinde otizm riskinin arttığı uyarısında bulunarak, “Yapılan bir araştırmaya göre gebelik döneminde obez kadınların bebeklerinde otizm, gelişim gerilikleri, öğrenme ve dil problemleri görülebileceğini veya gelişim geriliği sorunlarının daha yaygın görülebileceği belirtilmektedir” dedi.

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, gebelik döneminde obezite ve annenin yaşadığı metabolik sorunların, çocuğun zihinsel gelişimine ehemmiyetli zararlar verebileceğini söyledi. Gebelik esnasında özellikle diyabet, hipertansiyon ve obezite problemleri çocukların otistik olarak doğmalarına kapı araladığını belirten Çoksüer, obez annelerde yaşanan bir diğer meselede diyabetik rahatsızlıklar olduğunu dile getirerek, bunlarda çocuğun otizm rizikonunu yükseltmekte olduğunu ifade etti. Çoksüer, “Bu konuda yapılan araştırmalarda özellikle 2 ile 5 yaş arasında bulunan çocuklarda otizm rahatsızlığı gözlenmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan obezite, çocukların ilerleyen yaşlarında otizm ve gelişim gerilikleri gibi problemleri da ortaya çıkmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre gebelik döneminde obez kadınların bebeklerinde otizm, gelişim gerilikleri, öğrenme ve dil problemleri görülebileceğini veya gelişim geriliği sorunlarının daha yaygın görülebileceği belirtilmektedir. Araştırma sonuçlarına göre gebelikte obezite problemi yaşayan kadınların çocuklarında otizm ve gelişim geriliklerinin görülme oranı diğerlerine göre 1.6 kat daha fazla bulundu. Araştırmayı yapan uzmanlar gebelik döneminde görülen obezitenin çocukları otizm ve gelişim gerilikleri yönünden negatif etkilemesinin nedeni; anne obez olduğu zaman plasenta vasıtasıyla bebeğin beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını azaltıyor. Bu da bebeğin beyin gelişimini negatif etkiliyor” diye konuştu.

OBEZ ANNELERİN ÇOCUKLARINDA OTİZM RİSKİNİ EN AZA İNDİREN ÖNLEMLER 

Kiloya bağlı olan rahatsızlıkların kişinin tüm hayatını etkileyecek ölçüde zarar verdiğini ifade eden Çoksüer, obez annelerin çocuklarında otizm risklerini en üye indiren önlemlerini ise şöyle anlattı:

“Obezite gibi bir problemi olan kişilerin, doğum öncesinde netlikle hayat biçimlerinde farklık yapmaları gerekir. Gebelik döneminde otizm gibi bir sorunların ortaya çıkmaması yerine alınacak tedbirler arasında annenin aşırı kilolarından gebelik öncesinde netlikle kurtulması gerekir. Kilo sorunlarının kısırlık gibi bir problemi da ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bu yüzden hamilelik öncesi bu gibi sorunlara dikkat etmek gerekir. Ancak doğum öncesinde annenin netlikle diyet ile alakalı dikkatli olması gerekir. Bu sorunların yaşanmaması için yüzde yüz özenli bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Kiloya bağlı olarak bir hayli mevzu ortaya çıktığı için sıhhat bakanlığı tarafından halk sıhhati isimi altında, sıhhatli hayat programları düzenlenmektedir. Sıhhat Bakanlığı’nın obezite ile mücadelede ciddi çalışmaları mevcut olup ayrı olarak sivil toplum kuruluşları da hastaları bilgilendirmede aktif rol almalıdır. Bunlar aracılığı ile sıhhatli bir hayat ve iyi bir beslenme programı alışkanlıkları kazandırılarak, hem kısırlık rizikosu önlenmiş olmakta hem de obezite ile etkin bir şekilde mücadele edilmiş olmaktadır”.

Kaynak: saglikcimiz.xyz

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …