Ana Sayfa / Haberler / İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’ndan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğrencilerine konser

İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu’ndan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğrencilerine konser

İzmir Katip Çelebi Üniversitesinin (İKÇÜ) duyarlı gençleri, otizmli gençleri, dünyada sadece otizmli bireylerden kurulmuş tek koro ve orkestra olma özelliği taşıyan, İzmir Otizm Orkestrası ve Korosunu (İZOT) İKÇÜ’de ağırladı.

İKÇÜ, Engelsiz Yaşam Dersi ve Toplumsal Duyarlılık Dersi çerçevesinde Engelliler Haftasında anlamlı bir etkinliğe imza attı. Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği ile (ODER) “Kankam Olur musun?” projesini hayata geçiren İKÇÜ’nün duyarlı gençleri, otizmli gençleri, dünyada sadece otizmli bireylerden kurulmuş tek koro ve orkestra olma özelliği taşıyan, İzmir Otizm Orkestrası ve Korosunu (İZOT) İKÇÜ’de ağırladı.

İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Hatice Yıldırım Sarı ile Öğr. Gör. Feyza Dereli’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen konserde, otizmin sanata engel olmadığı bir kez daha gözler önüne serildi. Bu özel konseri, Çiğli Vasfiye Orhan Akyıldız Zihinsel Engelliler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler ve öğretmenleri ile Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı mensupları ile İKÇÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Deliktaş da beğeniyle takip etti.

“Engelli dostu İKÇÜ”

İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yasemin Tokem, üniversite olarak engellilik konusundaki duyarlılıklarını yaptıkları projelerle hayata geçirdiklerini hatırlatarak; Engelliler Haftasında böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan oldukça mutlu olduklarını söyledi.
“Engeller, yeteneklerin ortaya çıkmasını engelleyemez. Otizm engel değil farklılıktır” diyen Doç.Dr. Hatice Yıldırım Sarı, otizmli çocukların farklılıkları olan bireyler olduğunu vurguladı. İKÇÜ’lü bireyler olarak öğrencilerin de bu konuda farklı projelere imza attıklarını kaydeden Sarı, “Kankam Olur musun?” projesi ile Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği mensubu özel gençlerle arkadaşlık ilişkileri kurduklarını vurgulayarak; “İKÇÜ’nün duyarlı gençleri onların kankası oldu” dedi.

“İKÇÜ’lü gençlerle kanka oldular”

Dernek Başkan Yardımcısı Yeşim Zorlu da İKÇÜ’lü gençlerin kendilerine gösterdikleri yakın ilgiden oldukça memnun olduklarını ifade etti.
Özel çocukların anneleri olarak yalnız olmadıklarını, manevi desteğin bu özel bireylerin toplumsal bağlarını güçlendirdiğinin altını çizen Zorlu, “Çocuklarımız için en önemli ihtiyaçlardan biri aile desteği diğeri eğitim. Onların yaşama katılmaları çok önemli. İşte böyle etkinlikler onlara çok iyi geliyor, özgüvenlerini arttırıyor.” dedi.
Özel yetenekli Otizmli gençler konser sonrasında da atık materyallerle müzik aleti tasarladı ve canlı performans sergiledi.

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …