Ana Sayfa / Haberler / GYDD Otizmli Çocuklara El Uzattı

GYDD Otizmli Çocuklara El Uzattı

Sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdüren GYDD’liler şimdi de otizmli çocuklara el uzattı. Yönetimiyle birlikte İlgi Otizm Derneği’ni ziyaret eden Başkan Allıoğlu, derneğe her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.

Ziyarette otistik çocukların sınıflarını da gezen GGYD’liler, “Otizm hakkında toplumun bilinçlendirilmesi, otistik insanların daha iyi şartlar altında yaşamasını sağlar” dedi. Başkan Allıoğlu otizm konusunda toplumsal farkındalık yaratmak üzere özellikle sivil toplum kuruluşlarına görev düştüğünü de söyledi. GGYD olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Allıoğlu, ilk etapta derneğin her ay düzenlediği İşte Fırsat Toplantıları’nda vakfın stant açarak geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabileceklerini söyledi. Yine GGYD’nin her üyesinin işyerlerinde otizmli çocuklar yararına bağış kutuları konulması için girişimde bulunacaklarını bildiren Nezih Allıoğlu, bu sayede derneğe maddi kaynak sağlanabileceğini söyledi.

HER 68 ÇOCUKTAN BİRİ OTİSTİK

İlgi Otizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nejla Aslan Kurt ile başkan yardımcısı Çiğdem Ayözger Ergüvenç ve Dr. Ufuk Timuçin ise ziyarette genç girişimcilere otizm hakkında bilgi verdi. Otizmin bir hastalık olmadığını, değişik bir davranış şekli olduğunu vurgulayan Dr. Ufuk Timuçin, otizmin en etkili tedavi yönteminin eğitim olduğunu söyledi. Dr. Timuçin şöyle devam etti:

“Sosyal ve iletişim becerilerinde yetersizlik, sosyal ilişki kurmada ve gelişmed bozukluklar, ilgi ve davranış takıntıları otizmden etkilenmiş kişilerin ortak özellikleridir. Otistik çocuklara özel ilgi gösterilmesi gerekir. Dünyada her 68 çocuktan biri otistiktir. Otistik tanısı ne kadar erken konulur, eğitim ne kadar erken başlarsa, çocuk o kadar çok gelişebilir. Günümüzde öğretmenler bile otizm bulaşıcı mıdır diye soruyor, toplumun bilinçlenmesi ve otistik çocukları diğer çocuklardan ayırmaması en önemli adımlardan biri olacaktır.”

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …