Ana Sayfa / Araştırma / Gebelikte Antidepresan Kullanımı Otizm Riskiyle İlişkili!

Gebelikte Antidepresan Kullanımı Otizm Riskiyle İlişkili!

Eski bir çalışmanın tekrar analiz edilmesi, gebelikten önce ve gebelikte antidepresan kullanımının daha yüksek otizm spektrum bozukluğu riskiyle ilişkili olduğunu gösterdi.

Öte yandan araştırmanın yazarı, antidepresan kullanmakta olan hamile kadınların ilacı kesmemelerini, otizm spektrum bozukluğu ve ilaçlar arasındaki bağlantının zayıf olduğunu söyledi. Ayrıca, hamilelikte depresyonun tedavi edilmemesinin de bazı zararları var.

Araştırma ekibinde yer alan, Fransa’daki Bicetre Üniversitesi Hastanesi’nden Dr. Florence Gressier, “her reçetenin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.hap-ilac-gidahatti

Kadınların %15’i hamilelikte depresyon yaşıyor!

Hazırladıkları çalışmayı JAMA Pediatrics dergisinde yayınlayan Gressier ve ekip arkadaşları, kadınların %15’inin hamilelikte depresyon yaşadığını aktardı. Depresyonu tedavi edilmeyen kadınlar, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik sağlık sorunlarının yeterli derecede takip edilmemesi gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor.

Çalışmanın yazarları, hamilelikte antidepresan kullanımının dünyada yaygınlaştığını ifade ediyor. Kullanılan ilaçlardan en yaygın kullanılan seçici serotonin geri alım engelleyiciler (SSRI), hamilelikte bazı risk ve faydalarla ilişkili.otizmm-gidahatti

Başka araştırmalara göre anne karnında antidepresanlara maruz kalan çocuklarda otizm spektrum bozukluğu görülme riski daha yüksek. ABD Ulusal Zihinsel Sağlık Enstitüsü ise bu çocukların iletişimi, sosyal ve diğer becerileri etkileyebilecek gelişim bozuklukları yaşayabileceğini öne sürüyor.

Yeni analiz için, araştırmacılar anne karnında antidepresana maruz kalmak ve otizm spektrum bozukluğu riski arasındaki ilişkiyi değerlendiren çalışmaları aradı. Bu amaçla akademik veri tabanlarını tarayan araştırmacılar, istedikleri kriterlere uyan, farklı sonuçların elde edildiği 10 çalışma buldu.

gebe-gidahatti

Gebelikte antidepresan maruziyeti otizm riskini arttırıyor!

Toplamda 117.737 katılımcının yer aldığı, otizmli bireyleri otizmli olmayanlarla karşılaştıran 6 vaka kontrol çalışmasını bir araya getiren araştırmacılar, hamilelikte antidepresanlara maruz kalanlara otizm spektrum bozukluğu teşhisi konma ihtimalinin %81 daha fazla olduğunu belirledi. Bu yüksek riskin bir kısmı, annenin zihinsel hastalık geçmişi ile açıklanabilir.

772.331 çocuğun takip edildiği 2 grup çalışmasına bakıldığında ise, otizm spektrum bozukluğu ve hamilelikte antidepresan kullanımı arasında bir ilişki belirlenmedi.

Öte yandan, hamilelik öncesinde antidepresan kullanan kadınların çocuklarındaki otizm spektrum bozukluğu riskinin %77 daha yüksek olduğu belirlendi.

Kaynak: https://www.gidahatti.com

Bunuda Okumalısın

UDEMKO2020 kongresi 27-29 Haziran

27-29 Haziran UDEMKO2020 kongresi online olarak başlıyor. Erken Çocuklukta Müdahale Derneği (EÇOMDER)’nin Gaziantep Hasan Kalyoncu …