Ana Sayfa / Haberler / Gebelik Döneminde Gribe Yakalanan Annelerin Çocuklarında Otizm Riski

Gebelik Döneminde Gribe Yakalanan Annelerin Çocuklarında Otizm Riski

Yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de otizm hastalığının sebeplerinin araştırıldığını dile getiren Prof. Dr. Serdar Dağ, “Yaş ilerledikçe ileriki yaşların getirdiği bazı hastalıkların yanında sosyal durumları değişmektedir. Yani erkeklerde geç evlenme olmaktadır. 30-40 yaş üstü erkeklerde DNA yapılarında bozulmalar meydana gelmekte ve buna bağlı olarak da bazı işlevleri bozmakta. Bunun sonucunda genlerdeki mutasyonlara sebep olan etkenler arasında sayılmaktadır” dedi.

Gebelik döneminde gribe yakalanan annelerin çocuklarında otizm riskinin 3 kat artabileceğini ifade eden Prof. Dr. Dağ, “Burada önemli olan konu gençlerdeki mutasyonlar genetik mi? Çevre faktörlerinden dolayı mı? Yoksa geçirilen hastalıklarla oluşmuş sonradan kazanç mı? Ancak genlerde oluşan bu mutasyonun sebebinin genetik olma ihtimali çok düşüktür. Eskiden 150 kişide bir olan otizm hastalığı 80’de bire düşmüştür. Bu oran otizmin genetik olmadığını göstermektedir” diye konuştu.

Sempozyuma ev sahipliği yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise, “Otizm konulu bu sempozyumun ciddi bir toplumsal duyarlılık oluşturacağına inanıyorum. Otizmli çocuklara eğitim, sağlık ve istihdam alanında da katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: Kadın Haberleri

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …