Ana Sayfa / Haberler / Gazi Üniversitesi’nden otizmli çocuklara ilaç gibi proje

Gazi Üniversitesi’nden otizmli çocuklara ilaç gibi proje

Gazi Üniversitesi Görme ve Öğrenme Yetersizliği Olan Çocuklar Eğitim Merkezi (GÖYÇEM) ve TÜBİTAK, ortak çalışmaları sonucu otizmli çocuklar için “Zihin Kuramı Becerileri Öğretiminin Otizmli Çocukların Sosyal Yeterlilikleri Üzerine Etkisi” adını taşıyan bir proje gerçekleştirdi. Göz izlemesi teknolojisi aracılığıyla otizmli çocukların bilgisayar ekranında insanları izlerken nelere baktıkları belirlenerek, bilgisayar aracılığıyla sunulan 3D animasyon kullanımıyla sosyal yeterlilik programı geliştirildi. Projeyi yürütücü konumunda olan GÖYÇEM Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Selda Özdemir, otizmli çocukların göz izleme özelliklerini yaptıkları deneysel çalışmalarda incelediklerini ve bu durumun çocukların üzerindeki etkilerini ölçtüklerini kaydederek, otizmli çocukların bilgisayar aracılığıyla sunulan sosyal beceri eğitimlerini ilgiyle izlediklerini tespit ettiklerini söyledi.

Bu projeyle birlikte otizmli çocukların sosyal yeterliliklerinin artacağını, bunun da tasarladıkları göz izleme teknolojisine dayanan zihin kuramı eğitimi programı aracılığıyla olacağını söyleyen Özdemir, şunları söyledi:
“Tamamlanan proje çalışmaları şu sıralar yaygınlaştırma aşamasındadır. Proje ekibi olarak geliştirilen bilgisayar temelli eğitim programının alan uzmanlarının ve eğitimcilerin kullanımına açılmasını hedefledik. Ben ve ekibim otizmli çocukların sergiledikleri sıra dışı göz izleme becerileri üzerine kapsamlı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yakın gelecekte bilgisayar teknolojilerinin otizmli çocukların eğitiminde yaygın olarak kullanılacağını, bu sayede otizmli çocukların bilgisayar teknolojilerine olan ilgilerinin etkili bir eğitim kanalına dönüştürüleceğini inanıyoruz. Zihin kuramı eğitimi programının otizmli çocuklar için çok önemli avantajları var.

Bu program, otizmli çocuklar için eğlenceli ve uygulamaları kolay bir program. Programın otizmli çocuklarla en fazla zaman geçiren ebeveynleri tarafından kolaylıkla uygulanabilecek bir program olması da programın önemli avantajlarından. Özetle insanlara çok sınırlı ilgi gösteren otizmli çocukların bilgisayarlara gösterdikleri ilgiden yola çıkarak, otizmin karmaşık yapısını anlama ve otizmli çocukların insanlarla sosyal etkileşimlerini artırmada yardımcı teknolojilerden yararlanılması gerektiğini düşünerek bu projeyi gerçekleştirdik. Tamamlanan projenin otizmli çocuklarla yapılan eğitim çalışmalarının düzenlenmesinde de yol gösterici olacağına inanıyoruz.”

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …