Ana Sayfa / Haberler / Gaps’ın İsim Annesi İstinye Üniversitesi’nde

Gaps’ın İsim Annesi İstinye Üniversitesi’nde

GAPS Sendromu yaşayan hastalara yönelik kendi geliştirdiği doğal tedavi yöntemi ve bu sendrom ve tedavi yönteminin isim annesi olarak dünya çapında tanınan Dr. Natasha Campbell McBride, GAPS’ı anlatmak üzere, İstinye Üniversitesi’ne konuk oluyor.

Araştırma üniversitesi olma vizyonuyla yola çıkan ve kurduğu birçok AR-GE merkezi ve yakın zamanda hizmete açtığı, ülkemizin ilk Mikrobiyota Laboratuvarı ve Ocak ayında gerçekleştirdiği geniş kapsamlı Mikrobiyota Sempozyumu ile adından söz ettiren İstinye Üniversitesi, yine bir ilke imza atıyor.

Dünyaca ünlü nöroloji ve beslenme uzmanı, tıp doktoru Natasha Campbell McBride, isim anneliğini yaptığı GAPS-Bağırsak ve Psikoloji Sendromu (GAPS-Gut and Psychology Syndrome) ve bu hastalara yönelik kendi geliştirdiği, doğal yöntemlere dayalı “GAPS Tedavisi”ni anlatmak üzere, İstinye Üniversitesi’ne konuk oluyor.

Dr. McBride, 18 Nisan 2018 Çarşamba günü İstinye Üniversitesi Topkapı kampusunda, 13:30-16:00 saatleri arasında, GAPS hastalarına, öğrencilere ve akademisyenlere yönelik bir konferans düzenleyecek.

KENDİ GELİŞTİRDİĞİ TEDAVİ YÖNTEMİYLE, ÖNCE OĞLUNU İYİLEŞTİRDİ.

Oğluna 3 yaşında iken “otizm” teşhisi konulması sonrası, oğlunun ishal olması ve sindirim sorunları yaşaması nedeniyle, onun otizminin bağırsak kaynaklı olabileceğini düşünen McBride’in, anormal bağırsak florası (disbiyozis) ve hasarlı, geçirgen bağırsak (leaky gut syndrome) gibi sorunların, toksinlerin, ağır metallerin, katkı maddelerinin, iyi sindirilemeyen besinlerin, bağırsak duvarından kana ve kan yoluyla da beyne gitmesine; bunun da beynin toksinlenmesi yoluyla otizme neden olacağını öngörerek, oğlunun bağırsaklarını ve sindirim sistemini iyileştirmeye odaklandı. Ve 20. Y.Y. başlarında Dr. Sidney Valentine Haas tarafından ortaya atılan, çölyak ve ülseratif kolit hastalarını tedavi ettiği Spesifik Karbonhidrat Diyetini daha da geliştirerek oğlunun bağırsaklarını tedavi etti. Aynı zamanda sindirim ve bağışıklık sistemi sorunları yaşayan yetişkinleri ve çocukları da, aynı yöntemle tedavi ederek bu alanda dünyanın önde gelen uzmanları arasına girdi. Zamanla, geliştirdiği bu doğal yöntemler temelli tedavi “GAPS Tedavisi” ve psikolojik sendromlu hastaları da “GAPS Hastaları” olarak adlandırdı.

ÜLKEMİZİN İLK VE TEK MİKROBİYOTA LABORATUVARINA SAHİP ÜNİVERSİTESİ

Artık bir organ olarak kabul edilen bağırsak mikrobiyotası ile bağırsak florasının, sağlığımızdaki yerinin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını ve bu alanda, yakın zaman önce ülkemizin ilk mikrobiyota laboratuvarını açtıklarını vurgulayan İSÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Filiz Sağlam; üniversite olarak bu alandaki dünyanın en önemli isimlerinden birisini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Mikrobiyoya ve bağırsak florasının önemi konusunda değerlendirmelerde de bulunan Sağlam, sözlerine şöyle devam etti: “Son yıllarda ‘ikinci beyin’ olarak da adlandırılan bağırsak sistemimiz, sahip olduğu bakteri florasıyla birçok hastalığın ortaya çıkmasında birincil rol oynuyor. Özellikle bağırsaklarda yoğunlaşan insan mikrobiyotası ise, tıp için adete yeni bulunmuş bir organ gibi algılanıyor. İnsan mikrobiyotası, vücudumuzda, kendi aralarında birlikte yaşayan farklı mikroorganizmalar topluluklarıdır. Ve her organ gibi bağırsak mikrobiyotasının da sağlıklı bir yaşam için önemli fonksiyonları var ve düzenli çalışmadığı zaman hastalıklar ortaya çıkıyor. Ve sağlık açısından önemli olan, onların hangi oranlarda bir arada olduğunu bulgulamak ve onların bu birlikteliklerini dengeli tutabilmek ve yönetebilmektir. Bağırsak mikrobiyotasının başlıca fonksiyonları; besinlerin sindirimi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve patojen bakterilerin hastalık yapmasının engellenmesidir. Bağırsak mikrobiyotasındaki bakteriyel dengenin bozulması, “disbiyozis” olarak nitelendirilmekte ve disbiyozis; ‘obezite’, ‘inflamatuvar bağırsak hastalıkları’, ‘otoimmun hastalıklar’, otizm, ‘irritabl bağırsak sendromu’ başta olmak üzere, pek çok hastalıkla ilişkilendirilmiş durumda.”

MCBRİDE’İN YETİŞTİRDİĞİ, DÜNYA ÇAPINDAKİ 2 BİN CİVARI GAPS UZMANI

Dünyada özellikle “Otizmin Işığı” olarak tanınan Dr.Campbell-McBride’in, kendi geliştirdiği bu GAPS Tedavi Protokolünü sağlık profesyonellerine sertifika programlarıyla öğreterek, dünyanın her yerinde 2000 civarında GAPS Practitioner yetiştirdiği belirtildi. GAPS Danışmanı ve GAPS uygulayıcısı olan bu sağlık profesyonelleri; Dr.Natasha Campbell McBride gibi otizm başta olmak üzere bağırsak kaynaklı kronik hastalıklardan insanlığın kurtulması için çalıştığı vurgulandı.

GAPS KİTABI TÜRKÇE’DE

Türkiye’de ise, ağır psikiyatrik hasta olan iki kız kardeşin, GAPS Kitabında anlatılan tedavi protokolünü uygulayarak iyileşmesi üzerine; GAPS kitabının Türkçe lisans hakları satın alınarak, ADALİN Yayıncılık tarafından, Türkçe versiyonunun yayımlandı vurgulandı.

Bunuda Okumalısın

Otizm Hakları Derneği (OhakDer) Kuruldu

Otizm Hakları Derneği Ankara’da Kuruldu. Kurucuları arasında İş Güvenliği Uzmanlığı Gökçen Kırımhan, Avukat Sedef Erken, …