Ana Sayfa / Haberler / Fakir çocukluk yaşlılıkta sağlığı vuruyor

Fakir çocukluk yaşlılıkta sağlığı vuruyor

Yaşlılıkta sağlık sorunlarının temelinde çocuklukta yaşanan fakirlik etkili oluyor. Bu bilimsel çalışma bütün dünyada büyük yankı buldu. Çocuğun fakiri ileride yaşlanınca çok daha ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. Yeni Zelanda’daki Massey Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün araştırmalarına göre, çocukluk dönemindeki fakirlik yaşlılık dönemindeki sağlığı doğrudan etkiliyor.

Bilimsel çalışmalar ilginç sonuçlar ortaya koymaya devam ediyor. Fakir aile çocuklarının yaşlılıkta diğerlerine göre daha fazla sağlık sorunu yaşadığı bilimsel veri olarak dünyaya duyuruldu. Sağlıklı yaşam için neler yapılmalı, toplumsal duyarlılık ve farkındalık nasıl geliştirilmeli bu kapsamda önem kazanıyor.  “Medical Press”in haberine göre, Yeni Zelanda’daki Massey Üniversitesi Psikoloji Bölümü araştırmacılarının çalışması, çocukluktaki dezavantajların ilerleyen yaşlarda fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlığı etkilediğini gösterdi.

FAKİRLİK YAŞLILIKTA DA SAĞLIK SORUNU OLARAK ORTAYA ÇIKIYOR

Çalışmada, 800 katılımcının 10 yaşından sonraki yaşamlarında edindikleri tecrübelerin yaşlılıklarında sağlık durumları üzerindeki etkisine bakıldı.

Araştırmayı yürüten ekipten Profesör Christine Stephens, çalışmada 10 yıl süresince yapılan anketlerin sonuçlarının incelendiğini ve 2017’de 65 ila 80 yaşlarındaki kişilerle hayatlarına dair yapılan görüşmelerdeki bilgilerin kullanıldığını söyledi.

YOKSUNLUK VE YOKSULLUK GELECEĞİ ETKİLİYOR

Stephens, ebeveynlerin mesleği, yaşanılan evin niteliği, giyecek ve kitap gibi kaynaklara ulaşım ile evdeki kalabalık gibi çocukluktaki dezavantajlı durumların yaşlılıkta fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlık üzerinde doğrudan etkisi olduğunu saptadıklarını belirtti.

Çocukluktaki yoksunluğun okul başarısını etkilediğini, bunun da erişkinlikte gelir ve refahı etkilediğini ifade eden Stephens, yaşlı nüfusun sağlıklı olması için toplumdaki bütün çocuklara iyi bakılması ve eğitimleriyle ilgilenilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunuda Okumalısın

UDEMKO 2020 İçin Geri Sayım Başladı

Önceki yıllarda binlerce kişinin bilgi ve deneyim kazanmasını sağlayan, Ulusal Disiplinlerarası Erken Çocuklukta Müdahale Kongresi …