Ana Sayfa / Haberler / Evlada adanan ömür

Evlada adanan ömür

Aydın’da iki yıl önce kızı Mina’nın otizmli olduğunu öğrenen 37 yaşındaki anne Çiğdem Bıyık, kariyerinden vazgeçip ömrünü kızına adadı. Çok sevdiği kızının yanından bir an bile olsun ayrılmayan anne Bıyık, çocuğunun her ihtiyacını büyük bir özveriyle karşılıyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Çiğdem Bıyık’ın kızı Mina Bıyık, 4 yıl önce dünyaya geldi. Özel bir firmanın finans bölümünde 8 yıl çalışan iki üniversite mezunu anne Bıyık, iki yıl önce kızı Mina’nın otizmli olduğunu öğrendi. Kızının otizmli olmasından dolayı zor günler yaşayan 37 yaşındaki Bıyık, kızının her an yanında olmak için kariyerinden vazgeçti ve doğum izninin ardından bir daha işe gitmedi. Vaktinin tamamını kızıyla geçiren anne Bıyık, biricik kızının mutlu olabilmesi için tüm imkanlarını seferber ediyor. Çok sevdiği kızının tüm ihtiyaçlarını büyük bir özveriyle karşılayan Bıyık, ortaya koyduğu annelik örneğiyle takdir topluyor.
  “O BENİM HER ŞEYİM”
Kızını çok sevdiğini belirten Bıyık, “Kızımın mutluluğu için bir an bile düşünmeden kariyerimden vazgeçerek çalıştığım kurumdan ayrıldım. Çünkü kimse benim gibi kızıma bakamaz. Kızım, benim her şeyim. Onun bir gülüşünü dünyalara değişmem. Eşimle birlikte kızımızın mutlu olması için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Ömrümün yettiği sürece büyük bir özveriyle kızımla ilgileneceğim” dedi.
  “EMPATİ KURMALARINI İSTİYORUM”
Toplumu otizmli olan kişilere karşı daha dikkatli davranmaya davet eden anne Bıyık, “Ne yazık ki bazen otizmli kişilere karşı ortaya konulan davranışlar bizi çok üzüyor. Eğitim sezonunun başında özel kreşlere başvurduk. Kızım otizmli olmasından dolayı kimse almadı. Ben o kişilerden empati kurmalarını istiyorum. Kendileri bizim yerimize koysunlar. Tüm vatandaşlarımızı otizmli çocuklara karşı daha duyarlı davranmaya davet ediyorum” diye konuştu.
  ÇANTA TASARLIYOR
Kızının otizmli olduğu dönemde zor günler yaşadığını ifade eden Bıyık, psikolojik olarak rahatlamak için çanta tasarlamaya başladığını söyledi. Değişik model çantalar tasarladığını belirten Bıyık, “Dikiş dikmeye çok meraklıydım. Bu anlamda internette izlediğim videolar sayesinde bakarak dikiş tekniğini öğrendim. Böylelikle evde kumaş çantalar yapmaya başladım. Kızımla birlikte çantalar yaparak keyifli dakikalar yaşıyoruz. Yaptığım çantalar çevremdeki kişiler tarafından çok beğenildi. Psikolojik rahatlamak için yaptığım çantaları şimdi satarak aile bütçesine katkı sağladığım için mutluyum” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.sesgazetesi.com.tr/guncel/evlada-adanan-omur/15160

Bunuda Okumalısın

Çocukta davranış bozukluğu ve öğrenilmiş otizm problemi nedir?

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, …