Ana Sayfa / Haberler / Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez Sinemaseverlerle

Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez Sinemaseverlerle

Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez sinemaseverlerle buluşuyor.

İstanbul, Ankara ve Eskişehir olmak üzere üç farklı şehirde sinemaseverlerle buluşacak olan Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez izleyicilerinin karşısına çıkmak için hazırlanıyor. Herkesin sanata erişebilmesini sağlamayı hedef olarak kendine koyan Engelsiz Filmler Festivali, bu yıl Ekim ayı içerisinde düzenleniyor.

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali boyunca film gösterimlerinin yanı sıra herkesin kolaylıkla erişebileceği yan etkinliklere de yer verilecek. Film festivalinin bu yılki kategorileri arasında Türkiye Sineması’nın son zamanlardaki en iyi filmlerini bünyesine alacak olan Engelsiz Yarışma kategorisi, dünyanın çeşitli bölgelerinden filmlere yer verilen Dünyadan kategorisi, animasyon filmlerini içermesinin yanı sıra yeni nesil sinemacılara ilham olmayı hedefleyen Çocuklar İçin kategorisi, Türkiye Sineması’nın önemli kısa filmlerinin gösterime sunulacağı Uzun Lafın Kısası yer alacak. Bu kategorilerin yanı sıra Ayrıksı Otu, Rehber Köpekler, Bizim İçin, Bizsiz Asla! ve Kim Demiş bölümleri de bu yıl festivale eklenecek. Ayrıca, Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı’nın hazırladığı “Be In!” film seçkisi festivaldeki yerini alacak.

Üç farklı şehirde European Endowment for Democracy Fund, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Sabancı Vakfı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile gerçekleştirilecek olan 7. Engelsiz Filmler Festivali’nin programında 9-12 yaş arasındaki çocuklara hitap edecek olan Canlandırma Atölyesi, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuklar için düzenlenecek olan Otizm Dostu Gösterim’in yanı sıra Sanal Gerçeklik Deneyimi çeşitli paneller yer alıyor. Festivaldeki filmlerin tamamı, duyma, görme engelli sinemaseverlerin de deneyimleyebileceği şekilde tasarlandı. Göremeyenler için sesli betimlemelere, duyma ile ilgili bir problemi olanlar için ise işaret dili ve altyazı seçenekleri filmlere eklendi.

7. Engelsiz Filmler Festivali’nin tüm gösterimi ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşacak. Festival, İstanbul’da 7-9 Ekim arasında, Eskişehir’de 11-13 Ekim arasında, Ankara’da ise 16-20 Ekim tarihleri arasında izleyici karşısına çıkacak. Engelsiz Filmler Festivali’nin gösterim merkezleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nin SineBu salonu, Eskişehir’in Yunus Emre Kültür Merkezi salonları, Ankara’nın ise Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut’ü bulunuyor. (Beyazperde)

Bunuda Okumalısın

Çocuğum kendisine zarar vermesin diye ona sarıldığımda kaburgalarım çatladı

Otizmli annesi Gönül Yılmaz: Her şeyi iki kişilik yaşıyorum Otizmli annesi Yılmaz, “Çocuğum kendisine zarar …