Ana Sayfa / Haberler / Elon Musk, Neuralink ile Otizm’e Çözüm Getireceğini Söyledi

Elon Musk, Neuralink ile Otizm’e Çözüm Getireceğini Söyledi

Elon Musk, Neuralink’in otizm, Alzheimer ve şizofreniye çözüm getireceğini söyledi

Neuralink şirketinin kurucusu Elon Musk, şirketin otizm ve şizofreni gibi ‘zihinsel hastalıklara’ çare bulabileceğini söyledi ancak Elon Musk’ın bu açıklamasına otizm ve şizofreni bir hastalık olmadığı için birçok tepki geldi.

Musk, Neuralink’in otizm, şizofreni ve hafıza kaybının yanı sıra beynin veya omuriliğin aldığı kritik hasarları da çözebileceğini düşünüyor.

İlk olarak bu yılın Temmuz ayında Neuralink projesinin detaylarını paylaşan Elon Musk, katıldığı bir podcast programında Neuralink’in şizofreni ve otizmi çözebilecek nitelikte olduğunu söyledi.

Lex Friedman’ın Salı günü yayınlanan Yapay Zeka Podcast’inde Musk, Neuralink için ön gördüğü en heyecan verici etkilerden bahsetti. Musk bu konuda kendisine yöneltilen soruyu şöyle yanıtladı:

“Neuralink’in ilk başta beyinle ilgili birçok hastalığı çözeceğini düşünüyorum. Otizmden şizofreniye ve hatta hafıza kaybına kadar birçok şey olabilir. Örneğin herkes belli bir yaşa geldiğinde hafıza kaybı yaşıyor. Ebeveynler çocuklarının isimlerini ve bu tür şeyleri hatırlayamıyor. “

Bu arada Neuralink projesi kapsamında Musk’ın doğrudan beyne yerleştirilebilen kablosuz bir cihazla beyin aktivitesinin kaydedildiği ve uyarılabildiği bir sistem oluşturmaya çalıştığını hatırlatalım.

Her ne kadar Musk’ın otizme çözüm getirmek derken neyi kastettiği net olarak anlaşılmasa da, otizmin ve aynı şekilde şizofreninin hastalık olmadığını söylemekte fayda var.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren National Autistic Society’nin web sitesinde yer alan açıklamaya göreotizm, bir hastalık veya rahatsızlık değildir ve “iyileştirilemez”. Çoğu zaman otistik olmak, insanların kimliğinin temel bir yönüdür. ”

Şizofreni ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından ileri derecede davranış bozukluğu olarak tanımlanıyor.

Musk, şu an için maymunlar üzerinde test edilen Neuralink’in Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkları tedavi edebileceğini söylemişti. Musk, Podcast programında Neuralink’in  beynin veya omuriliğin aldığı kritik hasarları da çözebileceğini söyledi.

Bunun yanı sıra insan bilincinin yapay zeka ile birleştirmeyi hedeflediğini programda da yineleyen Musk, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Neuralink, dijital süper zekayla ilişkilendirilen varoluşsal riski çözmeyi amaçlıyor. Dijital bir süper bilgisayardan daha akıllı olamayacağız, bu nedenle, onları yenemezseniz, onlara katılın.”

Elon Musk’ın açıklamaları, yanlış anlaşılmalara sebep olabilir:

Elon Musk ise açıklamasında otizm örneğini detaylandırmadı. Dolayısıyla Musk’ın bir gelişim bozukluğu olan otizmi ne için örnek olarak verdiği henüz anlaşılabilmiş değil. Belki de yalnızca Neuralink’in gelecekte neler planladığına dair bir görüş belirtiyordu.

Otizm, şizofreni gibi zihinsel bir durum değil, hatta şizofreni de bir hastalık değil. Otizm, daha çok kişilik duygusuyla bağlantılı. Dolayısıyla Musk’ın böyle bir açıklama yapması ve otizmi tedavi edilebilir bir hastalık olarak göstermesi de insanların beklentilerini yanlış yöne aktarabilir. İnsanlar, Musk’ın bu açıklamasından sonra otizmin tedavi edilebilir bir şey olduğunu düşünebilir.

İngiltere’deki ‘National Autistic Society’ (Ulusal Otistik Derneği), otizmin bir hastalık ya da rahatsızlık olmadığını belirtmiş ve iyileştirilemez olduğunu açıklamıştı. Otizm, derneğin açıklamasına göre insanların kimliğinin temel bir yönüdür. Ayrıca şizofreni, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ileri derecede davranış bozukluğu olarak tanımlanmıştı.

Kaynak: Webrazzi & WebTekno

Bunuda Okumalısın

TCDD’nin corona virüs iptal seferleri

TCDD hangi seferlerini corona virüs nedeniyle iptal etti, trenle yolculuk yapmayı düşünenler ne yapacak sorusu. …