Ana Sayfa / Haberler / Elleri arkadan bağlanan otizmli gençle ilgili soruşturma başlatıldı

Elleri arkadan bağlanan otizmli gençle ilgili soruşturma başlatıldı

İstanbul’un Pendik ilçesinde bulunan İstanbul Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesinde otizmli bir gencin kolları geriden bağlı formda bankta oturduğu manzaralar Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Yetkililer, bu hadisenin, hangi münasebetle gerçekleşmiş olursa olsun kabul edilemez olduğunu, 3 gün evvel müfettiş görevlendirilerek kapsamlı soruşturma başlatıldığını bildirdi.

OTİZMLİ GENCİN BİLGİSİ DE ALINACAK

Müfettişlerin yürüttüğü soruşturmada Kurum ve bahçesindeki güvenlik kameraları incelenerek, yöneticisi ve çalışanın beyanları alınacak, otizmli gencin bir uzman eşliğinde hadiseyle ilgili bilgisine başvurularak tüm evreleri incelenecek.

DENETİM EDEMEYİNCE KOLLARINI BAĞLADI

Birinci tespitlere ağustos ayında kaydedilen rahatsız edici manzara, öfke nöbeti geçiren otizmli genci denetim edemeyen vazifeli çalışanın, kendisine ve diğerine ziyan vermemesi için kollarını bir bezle geriden bağlaması sonucu ortaya çıktı.

Yetkililer, otizmli çocuklarla ilgili bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilen kıymetli merkezlerden biri olan bu kurumda yaşanan vakanın en kısa müddette açığa kavuşturulacağını bildirdi.

Sorumlularının en kısa müddette ortaya çıkarılması ve gerekli yaptırımın uygulanması için müfettişlerin titizlikle çalıştığı vurgulandı.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan hadiseyle ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Bakanlığın idari soruşturması sürerken, savcılık da vakanın sorumluları hakkında isimli soruşturma yürütecek.

Bunuda Okumalısın

Otizmli Yunus Göker’den Acı Haber

Bingöl’de dereye düşen 11 yaşındaki otizmli çocuk hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, İçmeler TOKİ Mahallesi’nde …